GRODZISKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA

Dyskusyjny Klub Książki

 

     Pierwsze, organizacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Grodziskiej Bibliotece Publicznej  odbyło się 20 października 2007 r.

 

W dyskusji nad pierwszą omawianą książką, którą był  zbiór reportaży o Węgrzech autorstwa Krzysztofa Vegi Pt ”Gulasz z tyrtula” uczestniczyło pięć osób. Grono uczestników spotkań bardzo szybko się powiększało i w 2009 r. liczyło już dwadzieścia jeden osób.

 

      W ciągu 11 lat odbyło się 100 spotkań.  Przeczytano 100 tytułów książek, których tematyczny przekrój był bardzo zróżnicowany: od książek bardzo ambitnych po literaturę popularną, podróżniczą i biograficzną, powstało 5 recenzji książek napisanych przez Aleksandrę Chwalisz i Mirellę Jany, które zostały opublikowane na stronach internetowych Instytutu Książki.

 

    W sympatycznej atmosferze bibliotecznej czytelni i nie tylko (spotkania odbywały się także w kawiarniach, Filii na OWP oraz plenerze), uczestnicy dyskutowali na temat przeczytanych książek, analizowali ich treść oraz dzielili się swoimi odczuciami. Na spotkania zapraszano specjalistów z różnych dziedzin.

 

    Dzięki dofinansowaniu z programu Instytutu Książki klubowicze mogli uczestniczyć w spotkaniach z pisarzami, podróżnikami, publicystami. Gośćmi Klubu byli m.in.: Hanna Kowalewska – autorka książek obyczajowych, Agnieszka Wolny – Hamkało – poetka, krytyk literatury współczesnej, Roman Pankiewicz – podróżnik, Hanna Cygler – pisarka, tłumaczka języka angielskiego i szwedzkiego, Magdalena Kordel – autorka cyklu „Uroczysko”, Monika Małkowska – krytyk sztuki, publicystka,  Paulina Surniak – tłumaczka, podróżniczka, Edward Laskowski – regionalista, autor książek o kresach wschodnich oraz Szymon Hołownia – autor książek, dziennikarz.

 

W 2011 r. członkowie Klubu oraz młodzież Zespołu Szkół Technicznych im. E. Kwiatkowskiego brali udział w warsztatach interpretacyjnych zorganizowanych przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Poznaniu. Warsztaty „Cicho – sza czytamy Miłosza” przeprowadził prof. Piotr Śliwiński z UAM w Poznaniu. Efektem tych warsztatów były recenzje utworów Czesława Miłosza, a nagrodą dla uczestników wycieczka do Krakowa „Śladami Czesława Miłosza”.

 

      Klub współpracuje z Zespołem Szkół Technicznych oraz Liceum Ogólnokształcącym. Młodzież tych szkół ubarwiała klubowe spotkania prezentując montaże poetyckie i okolicznościowe koncerty. W ramach akcji „Biblioteka łączy pokolenia” organizowano spotkania z najmłodszymi użytkownikami biblioteki biorącymi udział w programie autorskim Oddziału dla Dzieci pod nazwą „Błyskotliwy Maluch”.

 

Nie tylko samą literaturą żyje klub. W ramach jego działalności zorganizowane zostały wycieczki do zaprzyjaźnionych bibliotek w Międzychodzie i Gostyniu, a także do Rogalina i Kórnika gdzie uczestnicy mieli okazję zobaczyć m.in. niedostępną dla zwiedzających Bibliotekę Kórnicką oraz pracownię renowacji książek.

 

Obecnie do klubu należy  25 osób. Spotkania odbywają się w ostatnią środę miesiąca.

 

W 2019 r. Dyskusyjny Klub Książki obchodził swoje 10 – Lecie.

 

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji

 

10 –lecie Dyskusyjnego Klubu Książki.  Prezentacja

 


 

 

AKTUALNOŚCI W DZIALE – DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI