LITERACKI SPACER PO LWOWIE Z PAULINĄ SURNIAK – O KSIĄŻKACH, KTÓRE TRZEBA PRZECZYTAĆ
O książkach, które warto przeczytać i polecać innym, mówiła na spotkaniu w Grodziskiej Bibliotece Publicznej Paulina Surniak – filolożka angielska pracująca w Wydawnictwie Poznańskim jako Rights Manager ale także blogerka literacka i podróżniczka.
W trakcie blisko dwugodzinnego spotkania odbyliśmy „Literacki spacer po Lwowie”, jednym z najpiękniejszych miast Europy, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Prezentacja własnoręcznie wykonanych przez panią Paulinę fotografii ulic, zabytków, restauracji i kawiarni, w których spotykali się m.in. Stanisław Lem, Boy Żeleński, Jan Kasprowicz, Bruno Schulz…. i nadal spotykają się artyści, literaci i ludzie kultury różnych narodowości, wprowadziła uczestników w niepowtarzalną atmosferę tego starego galicyjskiego miasta.
Prezenterka poleciła też uczestnikom spotkania książki współczesnych polskich autorów, które warto przeczytać, a których akcja osadzona jest we Lwowie. „Dom z witrażem” Żanny Słoniowskiej, powieści Marka Krajewskiego, „Lwowska kołysanka” autorstwa Moniki Kowalskiej to powieści obyczajowe, ale warto sięgnąć też po literaturę faktu i książki autorów ukraińskich np. „Internat” Serhija Żadana czy „Planeta Piołun Oksany Zabużko, które cieszą się ogromnym powodzeniem wśród czytelników” – mówiła.
Gorąca polecała też książkę słowackiego reportera Tomáša Forró pt. „Apartament w hotelu Wojna. Reportaż z Donbasu” oraz „Ukraina. Soroczka i kiszone arbuzy”, która ukazała się w przededniu wybuch wojny, a cały dochód ze sprzedaży tej książki autorka Katarzyna Łoza oraz Wydawnictwo Poznańskie przeznaczyło na pomoc dla Ukrainy.
To było kolejne, bardzo interesujące spotkanie, które odbyło się w ramach realizowanego przez Grodziską Bibliotekę Publiczną projektu pt. „Literackie Klimaty Lwowa” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, odbywającego się Pod Patronatem Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego