GRODZISKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA

KSIĄŻKA NA PLANIE

   

 

W okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 r. Grodziska Biblioteka Publiczna realizowała projekt w ramach programu “Partnerstwo dla książki” pt. „KSIĄŻKA NA PLANIE”

 

    Projekt dofinansowany został ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w wysokości 13875 zł i odbywał się Pod Patronatem Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego.

Był to cykl  spotkań i warsztatów, których celem była promocja czytelnictwa, biblioteki, jako miejsca ciekawych wydarzeń oraz książek – szczególnie tych dzieł literackich, które zainspirowały autorów scenariuszy filmowych i reżyserów do przeniesienia ich na ekran i scenę teatru.

 

W ramach projektu odbyły się spotkania z popularnymi autorami książek dla dzieci i dorosłych, warsztaty i konkursy:

 

SPOTKANIE Z WIESŁAWEM KOTEM

    Odbyło się 27 kwietnia 2023 r.  W wykładzie pt. Najpiękniejsze sceny filmu polskiego” przedstawił kultowe sceny polskiego filmu: „Rejs”, „Popiół i diament”, „Miś”, ”Eroica”, Noce i dnie”, ”Psy”, „Żółty szalik” i wiele innych,  serwując słuchaczom odpowiedzi na wiele pytań.

 

SPOTKANIE Z JOANNĄ BATOR

    Spotkanie odbyło się 26 maja 2023 r. o godz. 17.00 Ten majowy wieczór, był dla fanów twórczości autorki, przybyłych nie tylko z Grodziska, ale także z Poznania i innych miast prawdziwą ucztą literacką. Uczestnicy wysłuchali wielu ciekawych wypowiedzi dotyczących napisanych przez autorkę książek, jej warsztatu literackiego oraz procesu powstawania powieści.  

 

–  IDALIA MANTAS – WARSZTATY DESIGNE AND MAKE – OD INSPIRACJI DO REALIZACJI

    W piątek, 16 czerwca 2023 młodzież ze Szkoły Podstawowej w Kąkolewie uczestniczyła w warsztatach kreatywnych pt. „Designe and make – od inspiracji do realizacji – W świecie fantasy – Elf lesisty”, które przeprowadziła  Idalia Mantas – projektantka mody i kostiumografka.  Założeniem warsztatów było przybliżenie zawodu projektanta kostiumu teatralnego oraz procesu tworzenia od inspiracji do realizacji, rozbudzenie zdolności kreatywnych poprzez ćwiczenia.

 

– Z PAPIERU NA EKRAN – TOP 12

    29 czerwca zaprosiliśmy do wzięcia udziału w plebiscycie „Z papieru na ekran”,  który polegał na wybraniu najlepszych filmowych i serialowych ekranizacji książek. Można było wziąć w nim udział stacjonarnie – wypełniając arkusz dostępny w bibliotece lub online – na naszym FB. Głosowanie trwało do 15 września, po tym czasie zostaną zliczone głosy i Wyłonione przez czytelników TOP 12 najlepszych ekranizacji zaprezentowanych zostało na wystawie w Galerii Biblioteki.

 

SPOTKANIE Z IGOREM BREJDYGANTEM

    Spotkanie odbyło się 10 października 2023 r. Pisarz, scenarzysta, reżyser, fotograf i aktor, autor powieści kryminalnych opowiedział publiczności o swoich amatorskich początkach z literaturą, którą zaczął w bardzo młodym wieku przekładając na scenariusze ulubione powieści m.in. Marka Hłaski, którego dzieła do dziś uważa za wręcz gotowe do przełożenia na medium wizualne, jakim jest film.

 

SPOTKANIE Z ALKIEM ROGOZIŃSKIM

    Odbyło się we wtorek, 14 listopada 2023 r. Spotkanie było dla uczestników świetną okazją do poznania kulisów powstawania jego powieści oraz wielu zabawnych historii i anegdot z jego życia.  Gość zachwycił publiczność swoją charyzmą, a spotkanie prowadzone w formie stad-upu literackiego dostarczyło uczestnikom blisko dwie godziny niezapomnianych wrażeń i rozrywki.

 

SPOTKANIE Z WOJCIECHEM CHMIELARZEM

    W poniedziałek, 11 grudnia Grodziska Biblioteka  Publiczna gościła Wojciecha Chmielarza –  znakomitego i cenionego przez czytelników  autora powieści kryminalnych. Był to niezwykle udany wieczór autorski, w trakcie którego Wojciech Chmielarz odpowiadał na liczne pytania bardzo aktywnych fanów jego twórczości.

 

OD DESKI DO DESKI – NOWA ODSŁONA ULUBIONEGO WIERSZA A. FREDRY

    Przeprowadziliśmy cykl spotkań pt. „Od deski do deski”. Przedszkolaki oraz dzieci ze Szkół Podstawowych, wzięły udział w lekcjach bibliotecznych podczas których mieli okazję poznać japoński teatrzyk Kamishibai – niezwykłą metodę, a raczej sztukę narracji i prezentacji baśni, która rozwija zainteresowania czytelnicze, przenosząc słuchacza w magiczny świat literatury dziecięcej.

 

– BAJKOLANDIA

    W sobotę, 4 listopada zaprosiliśmy do BAJKOLANDII – corocznego wydarzenia czytelniczego organizowanego z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek. Na przybywających czekał między innymi bajkowy kącik plastyczny, kolorowe zwierzaki z balonów i kącik z malowaniem twarzy. Odbył się spektakl teatralny pod tytułem “Zielony Kopciuszek” w wykonaniu Teatru Kultureska. Przedstawienie miało charakter bajki o tematyce ekologicznej i w zabawny sposób przypomniało dzieciom jak ważny jest szacunek wobec otaczającej nas przyrody, a także przypomniało, jak powinniśmy o nią dbać.

 

– KONKURS PLASTYCZNY „ALEKSANDER FREDRO, NOWA ODSŁONA MOJEGO ULUBIONEGO WIERSZA

    Dnia 7 grudnia br. w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży odbyło się rozstrzygniecie konkursu plastycznego pt.  ,,Aleksander Fredro, nowa odsłona mojego ulubionego wiersza – Kamishibai”. Celem konkursu było zilustrowanie dowolnego wiersza Aleksandra Fredry metodą kamishibai

 

 – WYSTAWY AUTORSKIE

    Prezentowany wystawy twórczości autorów zaproszonych na spotkania: Joanny Bator, Alka Rogozińskiego, Wojciecha Chmielarza i Igora Brejdyganta.

 

W ramach projekty Biblioteka przeprowadziła 17 działań skierowanych do szerokiego grona odbiorców, w których uczestniczyło 947osób.