GRODZISKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA

BAŚNIE NA WARSZTACIE

    W poniedziałek 24 maja wraz z dziećmi ze Szkoły Podstawowej nr 1 i Szkoły Podstawowej w Grąblewie wybraliśmy się na kolejną wyprawę w świat baśniowych historii, w które zabrał nas Matusz Świstak  – niesamowity opowiadacz, animator kultury, autor projektu „Baśnie na Warsztacie” www.basnienawarsztacie.pl. Na blogu zamieszcza artykuły dotyczące baśni, są to jego przemyślenia na temat klasycznych tekstów rozstrzelonych po wszystkich krańcach świata.

 

    Jak sam mówi: „Dla mnie baśń to przede wszystkim opowieść, jestem opowiadaczem, staję przed ludźmi i opowiadam im historie. Opowiadam je dzieciom i opowiadam dorosłym. Opowiadam sam i w drużynie z Andrzejem Teofilem, genialnym muzykiem, podczas spotkań, warsztatów i festiwali. To, co tworzę, żyje tylko przez kilka chwil, w interakcji między mną a moim słuchaczem, niezależnie od tego ile ma lat”.

 

     Mogliśmy wysłuchać niesamowitych, pełnych ekspresji i gestów opowiadań, które zabierały słuchaczy w niezwykłą podróż, w którą wybrać się możemy jedynie dzięki sile naszej wyobraźni. Jak powiedział nasz gość: „Wystarczy przymknąć lekko powieki i pozwolić ponieść się słowom. A będziemy wędrować poprzez baśnie, te znane i te mniej znane, będziemy w znanych baśniach szukać nieznanych ścieżek, żartować i bać się. Szeptać i krzyczeć. Gdzie doprowadzi nas takie spotkanie – tego nigdy nie wiadomo. Wiadomo za to, że wędrówka w krainy wyobraźni, to jedna z najbardziej fascynujących podróży”

 

Spotkania zorganizowane zostały w ramach projektu pt. „SNUJEMY OPOWIEŚCI. STORYTELLING” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu odbywającego się Pod Patronatem Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego.