GRODZISKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA

ZRÓBMY SOBIE LOFT !

28 lutego 2023

 

   We wtorek, 28 lutego 2023 roku w Filii Grodziskiej Biblioteki Publicznej na os. Wojska Polskiego młodzież dokonała uroczystego otwarcia własnoręcznie wyremontowanej antresoli, którą zaadaptowała na „LOFT” – Biblioteczną Strefę Młodych.

 

     Zaproszeni na uroczystość goście: Piotr Hojan – Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego, Zastępca Burmistrza – Marcin Brudło, nauczyciele, znajomi i przyjaciele mogli podziwiać efekt ich sześciomiesięcznej pracy, realizowanej w ramach projektu pn. „Zróbmy sobie LOFT”, na który Grodziska Biblioteka Publiczna uzyskała dofinansowanie w ramach Programu Równać Szanse 2022 w wysokości 10 000 zł. Program ten koordynowany jest przez Fundację Civis Polonus i finansowany ze środków Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności.

 

       LOFT (Library Open For Teenagers) jest wynikiem pracy grupy młodych ludzi, którzy podjęli wyzwanie i we wrześniu ub. roku  rozpoczęli realizację swych planów. Zaproszony do współpracy Damian Borowczak – architekt i projektant udzielił cennych wskazówek do stworzenia wstępnego projektu pomieszczenia oraz możliwości użycia różnych materiałów budowlanych i dekoracyjnych, także tych z recyklingu. W wyniku podjętych działań młodzież wykonała projekt, przygotowała pomieszczenia, określiła listę i dokonała zakupu potrzebnych materiałów budowlanych. Postawiono ściankę z płyt kartonowo – gipsowych, przemalowano ściany, sufit  i filary z cegły. Odbyło się także spotkanie na temat renowacji mebli, po którym zakupiono stare krzesła, które poskręcano i przemalowano. Wykonanie kanapy z palet oraz stolika wspierał Maciej Woźny – biblioteczny Mistrz Gry RPG, a szycie poduch i zasłon Kamila Ratajczak – bibliotekarka i koordynatorka projektu. Ostatnim etapem prac była dekoracja pomieszczenia.  

 

    LOFT łączy w sobie nowoczesność, wygodę i „młodzieżowy pazur”, nie zapominając o tym, że to także czytelnia biblioteki. Znajdziemy tu księgozbiór podręczny, regał z czasopismami i grami planszowymi, skrzynkę katalogu bibliotecznego, która choć jest już reliktem przeszłości to nadal służy do edukowania kolejnych pokoleń na temat tego, jak biblioteki wyglądały przed erą komputerów.

 

    „Projekt nauczył młodzież działania w grupie, dzielenia się obowiązkami czy planowania przedsięwzięć. Jak wiadomo umiejętności praktyczne nabyte podczas projektu są jedynie środkiem do celu jakim jest poszerzenie kompetencji społecznych młodych ludzi. Uczestnicy chętnie dzielili się spostrzeżeniami i nabytymi umiejętnościami” – powiedziała Kamila Ratajczak – koordynatorka i autorka projektu.

 

    „LOFT jest naszym wspólnym dobrem, kącikiem w bibliotece, z naszymi krzesłami, poduchami i kanapą, którym chcemy podzielić się z innymi, tak by mieli miejsce do odpoczynku, nauki i spotkań ze znajomymi” – mówiła Matylda Szady prowadząca prezentację podczas uroczystego otwarcia.W realizacji projektu uczestniczyli:

Adrian Warszawski, Filip Jaskulski, Kacper Kupka, Kamil Koska, Urszula Śmieszek – uczniowie Zespołu Szkół Technicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Grodzisku Wielkopolskim, Emilia Grys, Julia Kupsz, Matylda Szady, Angelika Zając – uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Grodzisku Wielkopolskim oraz  Weronika Dziamska  uczennica Zespołu Szkół Mechanicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Poznaniu.

Autorką i koordynatorką projektu była Kamila Ratajczak –  bibliotekarka – pracownik Filii Grodziskiej Biblioteki Publicznej na os. Wojska Polskiego.

 


 
16 – 30 stycznia 2023
 
   Druga połowa stycznia upłynęła młodzieży pod znakiem prac krawieckich… Uszyto siedziska do krzeseł, poduchy oraz wykonano kanapę z palet. W prace zaangażowała się też ekipa z Klubu Mangi, Komiksu i Anime. Próbując swych sił z maszyną do szycia uszyli miękkie, ozdobne poduszki. Już niewiele zostało do zrobienia by LOFT wyglądał jak z naszego projektu!
Program Równać Szanse jest Programem Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanym przez Fundację Civis Polonus.
 

 


 

1 -16 stycznia 2023

Prace postępują.  Od początku stycznia młodzież realizująca projekt w ramach Programu Równać intensywnie zabrała się do pracy! Poprawiono wszystkie malarskie niedociągnięcia i uprzątnięto antresolę, aby przygotować sobie miejsce do dalszej pracy. Zakupione wcześniej, używane krzesła zostały wyszlifowane, zmatowione  i przemalowane na bardziej modne kolory. Do wykonania pozostała jeszcze kanapa z palet i poduchy!

Program Równać Szanse jest Programem Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanym przez Fundację Civis Polonus.

 


 

16-22 grudnia 2022

Pracowity grudzień

Ostatni tydzień przed Świętami spędziliśmy nad pracami budowlanymi w naszym LOFcie. Wreszcie ukończona została ścianka GK, pomalowaliśmy sufit oraz główną ścianę. Antresola prezentuje się coraz lepiej! Jeszcze tylko poprawki białą farbą i możemy przystąpić do renowacji mebli i stworzenia kanapy z palet.   

Program Równać Szanse jest Programem Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanym przez Fundację Civis Polonus.

 

 


 

6 grudnia 2022

9 grudnia 2022

 

We wtorek, 6 grudnia nasi spece od prac budowlanych tj. Filip i Kacper z pomocą Matyldy postawili ściankę z płyt GK! Kilka dni później, bo 9 grudnia wzięliśmy udział w warsztatach z renowacji mebli, które poprowadził nasz szef, Marek Adamski, którego hobby to odnawianie starych zabytkowych przedmiotów. Dowiedzieliśmy się jak żmudnym ale bardzo satysfakcjonującym procesem jest nadawanie drugiego życia meblom.  Ściany i sufit zostały wyrównane gładzią szpachlową, więc już wkrótce zabieramy się za malowanie ścian.

Program Równać Szanse jest Programem Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanym przez Fundację Civis Polonus.

 

 


 

24 listopada – 1 grudnia 2022

 

Trwają prace adaptacyjne pomieszczenia antresoli w Filii na os. Wojska Polskiego na młodzieżową strefę LOFT. Po warsztatach z projektowania nasunęły się nowe pomysły. Dopracowaliśmy nasz projekt i zabraliśmy się do pracy.

W czwartek, 24 listopada Fylyp i Matylda odbyli podróż do sklepu budowlanego po zakupy. W tym samym czasie reszta ekipy pozostała w bibliotece i rozpoczęła szorowanie ceglanych filarów. Musiały lśnić gdyż postanowiliśmy zmienić ich kolor na szary. Tydzień później, 1 grudnia  zaczęliśmy wielkie malowanie.  Efekt jest spektakularny a sama czynność wyciszająca i satysfakcjonująca – tak bardzo, że kilka osób postanowiło kolejnego dnia dokończyć prace…

Program Równać Szanse jest Programem Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanym przez Fundację Civis Polonus.

 

 


 

13 października 2022

Projekt nabiera tempa! Spotkanie z architektem
13 października gościem grupy realizującej projekt “Zróbmy sobie LOFT !” był pan Damian Borowczak, architekt. Poprowadził prelekcję dla młodzieży zaangażowanej w projekt pt. „Zróbmy sobie LOFT”. Młodzież zainspirowała się wieloma niekonwencjonalnymi przykładami aranżacji wnętrz, które zaprezentował im nasz gość. Pojawiły się m.in. ściany z rurek PCV, sposoby na wykorzystanie wytłaczanek po jajkach czy drewnianych palet. Dzięki temu młodzież wpadła na wiele ciekawych pomysłów na wystrój LOFT’u. Panu Damianowi bardzo dziękujemy za spotkanie i zabieramy się za projektowanie! 

Program Równać Szanse jest Programem Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanym przez Fundację Civis Polonus.

 

 


 

22 września 2022

Obyło się kolejne spotkanie grupy biorącej udział w projekcie Program Równać Szanse pt. „Zróbmy sobie LOFT!”
Grupa dowiedziała się nieco więcej na temat tego, jak będzie działać, ustaliła pierwsze zadanie i wstępny plan. Ponadto, każdy zastanowił się nad swoim własnym, indywidualnym celem, który ma nadzieję zrealizować, przez pół roku zmagań z projektem!
Już nie możemy się doczekać kolejnych kroków!
Program Równać Szanse jest Programem Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanym przez Fundację Civis Polonus.
 
 

 

8 września 2022

Ruszyliśmy! 

W czwartek, 8 września odbyło się spotkanie organizacyjne ekipy realizującej projekt „Zróbmy sobie LOFT!” współfinansowany z Program Równać Szanse!
Przez pół roku, starsza młodzież zrzeszona w Klubie Mangi, Komiksu i Anime 立ち読み, zaprojektuje i zaadaptuje antresolę w Filii Grodziskiej Biblioteki Publicznej na os. Wojska Polskiego na swoją strefę.
Serdecznie zapraszamy do śledzenia naszych postępów na stronie internetowej w zakładce projekty oraz Facebooku!

Program Równać Szanse jest Programem Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanym przez Fundację Civis Polonus.

 

 


 

29 lipca 2022

UDAŁO SIĘ ! 10000 ZŁ Z PROGRAMU RÓWNAĆ SZANSE

Jest nam bardzo przyjemnie zakomunikować, że udało nam się zdobyć dofinansowanie w wysokości 10000 zł na realizację projektu w ramach Programu Równać Szanse – Konkurs Małych Grantów. Projekt pt. „Zróbmy sobie LOFT!” zrealizuje młodzież zrzeszona w Bibliotecznym Klubie Mangi, Komiksu i Anime  立ち読み!

 

Realizacja projektu rozpocznie się już we wrześniu br.