GRODZISKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA

ZAPRASZAMY NA WYSTAWĘ

    Jeszcze do 25 lutego w czytelni biblioteki prezentowana będzie wystawa pt. „Miłość jak malowana – monidła i telegramy ślubne”, na której prezentujemy udostępnione przez mieszkańców archiwalne pamiątki rodzinne – portrety ślubne oraz okolicznościowe ręcznie wykonane życzenia z okazji ślubu.

 

    MONIDŁO to rodzaj realistycznego obrazu, portretu, namalowanego na podstawie zdjęcia, najczęściej ślubnego. Osoby na portretach takich, które w całości były zazwyczaj czarno-białe, miały podkolorowane usta na czerwono, oczy na niebiesko, a inne detale retuszowane. Często postaciom domalowywano bardziej kosztowne stroje i ozdoby. Monidła po raz pierwszy pojawiły się w Polsce w XIX w., jako tańsza alternatywa tradycyjnych portretów, które z powodu większej ceny, były bardziej popularne w zamożniejszych warstwach społeczeństwa. Przed laty po domach chodzili akwizytorzy, którzy, za opłatą, proponowali namalowanie portretu pary lub odtworzenie ślubnego zdjęcia. Zazwyczaj by podkreślić wartość tego portretu oprawiano je w efektowne pozłacane ramy.

Także telegramy ślubne i telegramy z życzeniami wykonywane były ręcznie i oprócz życzeń, zawierały namalowane kwiaty, kościół oraz inne elementy ozdobne w zależności od okazji. Stanowią one małe dzieła sztuki, które warte są przypomnienia.