GRODZISKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA

WIECZÓR AUTORSKI Z KATARZYNĄ JANUS

     W czwartek, 10 marca naszym gościem była Katarzyna Janus, autorka kilkunastu powieści z gatunku obyczajowej literatury kobiecej m.in. „Piękni ludzie”, „Mam na imię Walentyna”, „Nigdy nie jest za późno”, „Życie za życie”, „Światło kryje się w mroku”, “Sacrum et profanum”.

 

    Pani Katarzyna jest lekarzem pediatrą, pulmanologiem, posiada również specjalizacje z rehabilitacji medycznej. Stąd też w jej powieściach przewija się dużo medycyny.  Za każdym razem obiecuję sobie, że w kolejnej książce już nie będzie medycyny, ale medycyna wciąż się pojawia”. Lubię podróżować i akcję swych powieści przenoszę  do miejsc, w których byłam, i które wywarły na mnie duże wrażenie”. Uwielbiam Toskanię oraz Normandię,  tam też umiejscowiłam akcję niektórych mych powieści”–  powiedziała.

Cały czas podczas spotkania na ekranie telewizora  pojawiały się fotografie, wykonane podczas podróży, pokazujące miejsca, które autorka przeniosła na karty swych powieści.

    Zapytana o warsztat pisarski  i skąd pomysł na pisanie książek powiedziała:  „Książki żyją własnym życiem. Nie mam od początku planu jak się potoczy akcja. Nie piszę też o stałych godzinach…po prostu piszę wtedy gdy mam czas. Kiedy to się zaczęło?… Kiedyś jedna z koleżanek – przyjaciółek powiedziała:….pomyślcie dziewczyny, że zaczynacie życie od nowa – i powiedzcie co chciałybyście robić, ale to musi być pierwsza myśl…. Odpowiedziałam, że chciałabym napisać książkę. W 2016 r. przebywając na urlopie w Świnoujściu, spacerując po plaży, postanowiłam by rzeczywiście to zrobić. I tak to się zaczęło. Powstała moja pierwsza powieść pt. „Nigdy nie jest za późno”, której bohaterką jest  – Zuzanna Maj, lekarka, mieszkanka Wrześni, zmęczona życiem, zajęta pracą i prowadzeniem domu.  Wyjeżdża nad morze i zupełnie przypadkiem poznaje mężczyznę Maksa Webera…a o tym co dalej przeczytacie Państwo w powieści…”

 

Dotychczas autorka wydała dwanaście powieści, o których opowiedziała publiczności podczas spotkania. Trzynasta ukarze się w tym roku.

 

Była też okazja do zakupu książek z autografem autorki i zrobienie pamiątkowych fotografii. Mamy nadzieję, że spotkanie zaintrygowało obecnych do sięgnięcia do powieści jej autorstwa. Wszystkie dostępne są w naszej bibliotece.