GRODZISKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA

WARSZTATY LEPORELLO Z ANNĄ KASZUBĄ-DĘBSKĄ

    W czwartek, 30 września odbędą się warsztaty z Anna Kaszubą – Dębską pt. „Retro Leporello” oraz „Self Leporello”, podczas których uczestnicy będą mogli stworzyć własne leporello na wybrany przez siebie temat np. o wybranym bohaterze literackim lub filmowym, opowieść o dniu z życia klasy lub właśnie zakończonej wycieczce szkolnej.

Leporello – harmonijkowa, bezoprawowa kompozycja graficzna, czyli w naszym przypadku książka. Leporello. Można ją zrobić na dwa sposoby: albo ze wstęgi naprzemiennie łamanego do postaci harmonijki kartonowego papieru, albo z wielu kartek tej samej wielkości, klejonych taśmą do postaci wstęgi, a następnie składanych w harmonijkę. Taki format jest stosowany np. do ulotek, programów operowych czy teatralnych. Leporello zaliczane jest do formy książkowej, kiedyś w ten sposób publikowano nuty. Nazwa pochodzi od opery Mozarta – Don Giovani.

 

Anna Kaszuba-Dębska

    Artystka malarka, graficzka, ilustratorka, projektantka książek dla dzieci i dorosłych. Autorka, reżyserka filmów animowanych i reklam. Ukończyła z wyróżnieniem Malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Grafikę ze specjalizacją Film Animowany.  Autorka bloga o książkach (i nie tylko). Recenzentka literatury dla dzieci i młodzieży na portalu Kultury Liberalnej.

   Zaprojektowała i zilustrowała ponad dwieście książek o różnej tematyce, zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Jest laureatką wielu nagród i stypendiów . Jest twórcą i reżyserem trzech autorskich filmów animowanych: “Czesława woli Wiesława”, “Pierwsze dni z życia Kaki”, “Felicjanek 10”, zrealizowanych w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, współfinansowanych przez Polski Instytut Sztuki Filmowej w Warszawie. Realizowała serial animowany w kooprodukcji polsko-kanadyjsko-słowackiej pt. “Pan Totti” w Studiu Orange. Film współfinansowany przez PISF.

   Wystawia zarówno obrazy olejne, ilustracje jak i instalacje w Polsce i za granicą (Holandia, Czechy. Słowacja, Niemcy, USA, Rosja, Ukraina, Tajwan) Organizuje i prowadzi spotkania autorskie i warsztaty ilustratorskie wokół książek stworzonych razem z mężem Łukaszem Dębskim. Jest wykładowcą Uniwersytetu Dzieci.

 

Spotkania zorganizowane w ramach projektu pt. “NAKRĘCENI NA CZYTANIE. GRODZISKI MARATON LITERACKI” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu odbywającego się Pod Patronatem Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego.