GRODZISKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

  Nie tylko klasyka. Literatura najnowsza za darmo i legalnie w Internecie. Dziś na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Ustanowione przez UNESCO w 1995 r. święto ma wspierać czytelnictwo. Dlatego, zwłaszcza w lockdownie, warto przypomnieć o zasobach literatury współczesnej dostępnej legalnie w internecie. Tej dostarcza nam największa biblioteka cyfrowa w Polsce, czyli Wolne Lektury. Można przeczytać tam za darmo utwory m.in. takich autorów jak Radek Rak, Sylwia Chutnik, Łukasz Orbitowski, Julia Fiedorczuk.

 

Datę obchodów Światowego Dnia Ksiązki i Praw Autorskich ustanowiona na 23 kwietnia na cześć Miguela de Cervantesa i William Szekspira. To właśnie dziś obchodzimy rocznice ich śmierci. Don Kichote’a z la Manchy oraz większość sztuk Szekspira znaleźć można w bibliotece internetowej Wolne Lektury.

 

Światowy Dzień Książki to dobry czas, żeby przypomnieć sobie o bogactwie głosów literatury współczesnej, również tej, którą możemy czytać za darmo w internecie. Wolne Lektury opublikowały dotychczas już ponad 5500 utworów. Wśród nich znajduje się wiele uznanych twórców współczesnych. Znajdziemy tam poprawione wydanie Snów i kamieni Magdaleny Tulli, opowiadania Julii Fiedorczuk, Pawła Sołtysa znanego jako Pablopavo, kryminał Łukasza Orbitowskiego z elementami augmented reality, zbiór opowiadań dla dzieci Nasza mama czarodziejka Joanny Papuzińskiej, autorki lektury szkolnej w podstawówce, a także bogatą kolekcję współczesnej poezji polskiej.

 

W najbliższych miesiącach do grona pisarzy publikujących w bibliotece Wolne Lektury dołączą m.in. Zośka Papużanka i Joanna Olech.

Źródło: https://nowoczesnapolska.org.pl/