GRODZISKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA

ŚWIATOWY DZIEŃ CZYTANIA TOLKIENA. “NADZIEJA I ODWAGA”

 

 

 

   25 marca cały świat wspomina i czyta choć fragment jednej z powieści tego autora.  Idea Dnia Czytania Tolkiena pojawiła się w najważniejszym towarzystwie jego fanów – brytyjskim „The Tolkien Society”, które na każdy  Dzień Czytania Tolkiena proponuje jakiś temat. W tym roku to „NADZIEJA I ODWAGA”. Ten Dzień to doskonała okazja do poznania jego kunsztu literackiego. Świat stworzony przez Tolkiena sprawia, że czytelnika przenika niesamowita tajemniczość pierścienia wykradzionego Smaugowi. Dlatego też Tolkienowski fenomen jest obecny wśród czytelników od 130 lat!

 

Jeśli jest ktoś kto nie sięgnął nigdy po książkę Tolkiena to może dziś jest okazja by zacząć…

 

 

Zapraszamy do wspólnej zabawy na naszym facebooku

 

Wybierzcie Państwo ulubiony fragment z jego powieści.

 

– Zaprezentujcie go w formie filmiku lub nagrania dźwiękowego.

– Podzielcie się swoimi wrażeniami po przeczytanej lekturze lub zinterpretujcie fragment jego twórczości

 

Wasze pomysły zamieszczajcie w komentarzach do powyższego postu. Udostępnimy je także na stronie internetowej.

 

 

John Ronald Reul Tolkien

 

Urodził się 3 stycznia 1892 r. w Republice Południowej Afryki, zmarł 2 września 1973 r. w Wielkiej Brytanii; brytyjski pisarz i profesor filologii klasycznej i literatury staro- angielskiej na Uniwersytecie Oxfordzkim. Spopularyzował literaturę fantasy; poliglota – znał bardzo dużo języków, w tym łacinę, grekę, duński, lombardzki, hiszpański, rosyjski, esperanto, norweski, hebrajski Uczył się także języka polskiego, który uznał jednak za zbyt trudny.
Powieść „Hobbit, czyli tam i z powrotem” napisał jako pierwszą, był to prezent dla jego małych synków. Znajomi Tolkiena zachwycili się nią i namówili go, aby nie przestawał pisać…. Trylogia „Władca Pierścieni” powstawała przez 14 lat! Znajomość starych języków, podań i legend skandynawskich ludów a także zainteresowanie różnymi kulturami oraz bogata wyobraźnia bardzo pomogły pisarzowi stworzyć niepowtarzalne, oryginalne dzieła. Powieści zostały zekranizowane i stały się jeszcze bardziej popularne na całym świecie.