GRODZISKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA

STYCZNIOWE NOWOŚCI

    Polecamy nowości, które w styczniu poszerzyły ofertę naszego księgozbioru. Zakupiliśmy 89 książek: 29 pozycji z literatury pięknej dla dzieci i młodzieży, 41 z literatury pięknej dla dorosłych i 19 z literatury popularno – naukowej dla wszystkich grup wiekowych. Wśród tegorocznych tytułów znalazły się m.in.:

 

 

Wielopokoleniowa i wielokulturowa opowieść o więzach rodzinnych, o kobietach i poszukiwaniu swojej tożsamości. Utwór powstał aby edukować i uwrażliwiać na krzywdę jakiej w dawnych czasach doświadczyli w Turcji Ormianie. Powieść o kobietach widziana oczami kobiet. Autorka nie unika niewygodnych tematów, zwraca uwagę na osobiste problemy swoich bohaterek. Pokazuje również, że Turcja nie jest czarno-biała. Słyszymy wszechstronny gwar, obserwujemy mieszankę kulturową, która spotyka się w tym jednym szczególnym miejscu.

 

 

Wybór najciekawszych i niezwykle aktualnych tekstów Wojciecha Jagielskiego z lat 2020-2022, publikowanych na łamach „Tygodnika Powszechnego”. Reportaże uświadamiają nam, jak niewiele wiemy o otaczającym świecie. Nie zdajemy sobie sprawy z problemów, którymi żyją miliardy ludzi. Są kopalnią wiedzy na temat sytuacji geopolitycznej wielu krajów i niejednokrotnie przytłaczają niesprawiedliwością jaka dzieje się u sąsiadów bliższych i dalszych.

 

 

Kolejna w serii „Akademia Mądrego Dziecka” popularno-naukowa pozycja. Przystępna lekcja biologii dla najmłodszych z pięknymi ilustracjami, które przyciągają wzrok. W prosty sposób tłumaczy wiele skomplikowanych zagadnień. Niewidoczne gołym okiem mikroby to lokatorzy, którzy zamieszkują nasze ciało. Młodzi czytelnicy dowiedzą się co to są mikroby, gdzie występują i dlaczego jedne pomagają a inne szkodzą. Ile drobnoustrojów żyje na ludzkim ciele? Na to i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź w tej publikacji.

 

 

Pierwsza część arktycznej trylogii w tradycyjnym gawędziarskim stylu Adama Wajraka. Książka o pasji, fascynacji i poznawaniu niezwykłego świata przyrody. Pełna ciekawych opowieści, tym razem ze śnieżnych krain, opisów fauny i flory a także zjawisk zupełnie nam obcych. Niektórych miejsc opisanych w tej publikacji – na skutek zmian klimatycznych – po prostu już nie ma. Niesamowity przekaz emocjonalny.

 

 

Tekst powstał na podstawie odcinków serialu „Tomek i przyjaciele”. Zawiera trzy urocze opowiadania z parowozem Tomkiem w roli głównej, idealnie wpisujące się w klimat Świąt i zimową aurę. Tomek i jego kumple po fachu w każdej historii udowadniają, że współpracując można pokonać największe trudności. Idealne do czytania wspólnie z dzieckiem nie tylko w długie zimowe wieczory.

 

Zaglądajcie do katalogu!  Zapraszamy do naszych placówek!