GRODZISKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA

STANISŁAW LEM. WYPĘDZONY Z WYSOKIEGO ZAMKU – SPOTKANIE Z AGNIESZKĄ GAJEWSKĄ

     Zapraszamy we wtorek, 22 listopada o godz. 17.00 na spotkanie z Agnieszką Gajewską, autorką biografii Stanisława Lema.

Będzie to kolejne wydarzenie realizowanego przez Grodziską Bibliotekę Publiczną projektu pt. „Literackie Klimaty Lwowa” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, odbywającego się Pod Patronatem Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego.

 

Agnieszka Gajewska

Polska literaturoznawczyni, wykładowczyni, autorka i aktywistka feministyczna. Pracuje w Instytucie Filologii Polskiej UAM w Poznaniu, jest profesorką literaturoznawstwa, autorką książek „Zagłada i gwiazdy”. „Przeszłość w prozie Stanisława Lema” (2016) oraz „Hasło: feminizm” (2008). Redaktorka naukowa antologii przekładów „Teorie wywrotowe” oraz współredaktorka (razem z Maciejem Michalskim) „Kultur dziewictwa” (2020). Kieruje Interdyscyplinarnym Centrum Badań Płci Kulturowej i Tożsamości UAM. Jesienią 2021 roku w Wydawnictwie Literackim ukazała się jej biografia Stanisława Lema pt. „Stanisław Lem. Wypędzony z wysokiego zamku”.

 

„Stanisław Lem. Wypędzony z wysokiego zamku”, to kompletna i bezkompromisowa biografia Stanisława Lema. Psychologiczny portret wielkiego pisarza. O twórczości i literackich zmaganiach Stanisława Lema napisano już wiele. Jako człowiek wciąż pozostaje jednak zagadką. Bardzo oszczędnie opowiadał o swoim życiu prywatnym – wymawiał się słabą pamięcią, zostawiał niedopowiedzenia i przytaczał zabawne anegdoty, gdy padały trudne pytania.

Co rządziło jego światem?

Przemilczana trauma i ucieczka przed bolesnymi wspomnieniami?

Wyparta tożsamość żydowska i potrzeba przynależności do wspólnoty?

Nieprzejednany dystans do świata?

Lęki czy geniusz?

Czego się bał, przed czym uciekał?

Literaturoznawczyni i badaczka jego twórczości Agnieszka Gajewska dotarła do nowych źródeł (archiwa lwowskie, archiwa bezpieki, archiwa prywatne), z których nikt wcześniej nie korzystał. Dzięki nim nie tylko udaje jej się zrekonstruować życie żydowskiej inteligencji i przedwojennego wielokulturowego Lwowa, ale również postawić mocno udokumentowaną tezę: doświadczenie wojny i ocalenie z Zagłady miało fundamentalny wpływ na Stanisława Lema i jego twórczość, która pełna jest zakamuflowanych odniesień do jego życiowych doświadczeń.

Dzięki tej biografii poznajemy nie tylko wielkiego pisarza, ale przede wszystkim człowieka doświadczonego przez historię, ze wszystkimi jego problemami, obawami, wątpliwościami i słabościami. (opis. https://ksiazka.net.pl/stanislaw-lem-wypedzony-z-wysokiego-zamku)