GRODZISKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA

SPOTKANIE ZE SŁAWOMIREM KOPREM

   We wtorek, 10 maja w czytelni Grodziskiej Biblioteki Publicznej miało miejsce spotkanie autorskie ze Sławomirem Koprem – pisarzem, autorem książek historycznych, publicystą, scenarzystą, radiowym, teatralnym i telewizyjnym ekspertem historycznym.

 

    Odpowiadając na pytania prowadzącego spotkanie Marka Adamskiego – dyrektora Biblioteki  wyznał m.in., że jest daleki w swoich opowieściach od tworzenia posągowych postaci. „Pisząc książki wychodzę z założenia, że postaci wielkich bohaterów czy artystów bardzo zyskują dzięki opisywanym przywarom i ludzkim słabościom. A dzięki poznaniu zupełnie nieznanych faktów z ich prywatnego życia  stają się bliższe czytelnikowi. Moje książki to historia z ludzką twarzą, to żywi ludzie, a nie kolumny dat, których i tak nikt nie pamięta”.

 

    Opowiadał o początkach swojej pracy. „Pierwszych siedem czy osiem książek trafiło do szuflady bo nikt nie chciał ich wydać. Później przyszedł sukces… i ogromne nakłady moich książek, co nie zawsze podobało się środowisku historyków….Jest też wiele złośliwych komentarzy i niepochlebnych recenzji w Internecie”. Zdarza się też, że sprawy trafiają do sądu. To dla mnie nie ma znaczenia…najważniejsze, że ludzie chcą czytać i czytają moje książki”.

 

     Powiedział także, że nie ma czegoś takiego jak „wena twórcza”. „Nie ma czegoś takiego jak natchnienie.  Pisanie to ciężka codzienna praca nad wyszukiwaniem ciekawych historii. To godziny spędzone w archiwach i  bibliotekach na studiowaniu starej prasy oraz dobrze zrobiony research”.

 

    Wiele miejsca poświęcił książkom poświęconym Kresom. Opowiadał o swej wizycie na Krymie (Kresy Południowo-Wschodnie wyd. 2015), o poszukiwaniu polskich śladów w Inflantach („Kresy północy. Wyprawa do polskich Inflant” wyd. 2022, napisana wspólnie z Tomaszem Stańczykiem) oraz Lwowie, który uważa za jedno z najpiękniejszych miast Europy.” Powiedział też, że „Zawsze będę wracał i pisał o Lwowie bo to skarbnica niezliczonych inspiracji twórczych”.

 

    Literacki wieczór z autorem ubarwiły liczne ciekawostki opowiadane anegdoty z życia znaczących dla historii kraju postaci historycznych, polityków, elit artystycznych i celebrytów okresu II Rzeczpospolitej oraz czasu PRL-u opisanych w serii książek, m.in. “Życie prywatne elit Drugiej Rzeczypospolitej”- Wyd.  Bellona 2009, “Afery i skandale Drugiej Rzeczypospolitej” – Wyd. Bellona 2011, Blaski i cienie II Rzeczypospolitej” Wyd. Harde 2021 i wielu innych.

 

Sławomir Koper – absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, jeden z najbardziej popularnych pisarzy historycznych – autor książek, scenariuszy i seriali dokumentalnych, publicysta radiowy i telewizyjny, konsultant historyczny, specjalizujący się w okresie międzywojennym w Polsce. W swych książkach opisuje zapomniane, mało znane i nierozpowszechnione fakty historyczne.

Jest autorem 75 książek, które wydawane są w bardzo dużych jak na polskie realia wydawnicze nakładach osiągających 30 tys. egzemplarzy, co świadczy o bardzo dużym zainteresowaniu jego twórczością. Historię przedstawia głównie poprzez fakty mało znane, nie unikając przy tym tematów często drażliwych i z reguły pomijanych przez innych badaczy. Prezentuje ważne i znane, ale także nieco już zapomniane postacie w kontekście życia prywatnego i codziennego oraz obyczajowości charakterystycznej dla danej epoki.

W listopadzie 2013 został odznaczony przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Srebrnym Krzyżem Zasługi za popularyzację historii w społeczeństwie, a w listopadzie 2015 odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Spotkanie odbyło się w ramach realizowanego przez Bibliotekę projektu pt. „Literackie Klimaty Lwowa” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, odbywającego się Pod Patronatem Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego.