SPOTKANIE Z WIESŁAWEM KOTEM – UCZTA DLA KONESERÓW KINA

W czwartek, 27 kwietnia gościem Grodziskiej Biblioteki Publicznej był Wiesław Kot –  jeden z najpopularniejszych polskich filmoznawców, krytyk filmowy i publicysta, autor jedynej na rynku książki – przewodnika po dorobku polskiego filmu pt. „Sto najważniejszych scen filmu polskiego”, który opowiedział naszym czytelnikom o najpiękniejszych scenach filmu polskiego.

Swą opowieść pt. Najpiękniejsze sceny filmu polskiego” zaczął od sceny z kultowego już filmu Rejs”. Opowiedział jak w komunistycznych czasach, pod nosem cenzury doszło do powstania tego filmu oraz jak wyglądała jego produkcja i kim byli aktorzy.

W dalszej barwnej opowieści „popłynął” poprzez sceny polskiego filmu: „Popiół i diament”, „Miś”, ”Eroica”, Noce i dnie”, ”Psy”, „Żółty szalik” i wiele innych,  serwując słuchaczom odpowiedzi na wiele pytań np.:  Dlaczego w „Popiele i diamencie” Zbyszek Cybulski ubrany jest w kurtkę wojskową z UNNRy i wąskie obcisłe spodnie i dlaczego udaje mu się podpalić alkohol w szklaneczkach za poległych kolegów, choć z filmu wynika, że nie powinny płonąć?,  skąd wzięła się kultowa kwestia „Nie chce mi się z tobą gadać” z „Psów”?,  czyim głosem mówił Kargul w „Samych swoich” i dlaczego nie był to głos Władysława Hańczy….

Półtoragodzinna prelekcja ilustrowana prezentacją fragmentów omawianych scen filmowych była ucztą dla słuchaczy – koneserów kina – starszych, którzy przypominali sobie filmy swojej młodości oraz dużą dawką informacji dla sporej grupy przybyłej na spotkanie młodzieży.

Spotkanie odbyło się w ramach realizowanego przez Bibliotekę projektu pt. „Książka na planie” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, odbywającego się pod Patronatem Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego.