SPOTKANIE Z IGOREM BREJDYGANTEM
Kolejne spotkanie w ramach realizowanego przez Grodziską Bibliotekę Publiczną projektu „Książka na planie”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszy Promocji Kultury odbyło się we wtorek, 10 października.
Zaproszonym gościem był Igor Brejdygant – pisarz, scenarzysta, reżyser, fotograf i aktor. Autor powieści kryminalnych: “Paradoks”, “Szadź”, “Rysa”, “Układ”, “Wiatr”, “Spirala”. Napisał scenariusze między innymi do: “Paradoksu”, “Zbrodni”, “Prostej historii o morderstwie”.
Zgromadzonej publiczności opowiadał o swoich amatorskich początkach z literaturą, którą zaczął w bardzo młodym wieku przekładając na scenariusze ulubione powieści m.in. Marka Hłaski, którego dzieła do dziś uważa za wręcz gotowe do przełożenia na medium wizualne, jakim jest film. Zwracał również uwagę na ograniczenia, które muszą być narzucone na scenariusz, rządzący się ściśle określonymi regułami, podczas gdy powieść daje mu więcej możliwości, przede wszystkim w oddaniu emocji oraz relacji międzyludzkich, które dodatkowo nabierają swej namacalności, gdy dzieło zostaje zekranizowane.
Mimo, iż jest autorem kryminałów, wystrzega się gloryfikacji zbrodni czy morderców, co ma coraz częściej miejsce współcześnie w kulturze masowej, gdy narusza się pewną granicę, szczególnie w przypadku tzw. opowieści „true crime”, których krwawość i okrucieństwo społeczeństwo uwielbia, zapominając przy tym o ofiarach, a skupiając się na postaci mordercy, który niebezpiecznie zaczyna fascynować. Igor Brejdygant przyznaje, że odchodzi od krwawych morderstw, na rzecz refleksji nad motywacjami sprawcy i źródłem zła.
Autor mimo, iż w swoich powieściach i scenariuszach tworzy fikcję literacką, zabarwioną rzeczywistymi doświadczeniami, jest współtwórcą serii „Opowiem Ci o zbrodni”, w której obok takich głośnych nazwisk polskiego kryminału jak Katarzyna Bonda, Wojciech Chmielarz czy Katarzyna Puzynska pisze o prawdziwych zbrodniach, które wstrząsnęły Polską. W tym przypadku autor nie miał do dyspozycji swej wyobraźni, lecz suche fakty pochodzące z akt policyjnych i sądowych. Warto nadmienić, że na tej podstawie powstał również program telewizyjny pod tym samym tytułem.