GRODZISKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA

SNUJEMY OPOWIEŚCI – STORYTELLING !

W okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 r. Grodziska Biblioteka Publiczna realizowała projekt w ramach programu “Partnerstwo dla książki” pt. „SNUJEMY OPOWIEŚCI – STORYTELLING !”

 

Projekt dofinansowany został ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w wysokości 15.000 zł i odbywał się Pod Patronatem Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego.

Był to cykl działań poświęconych literaturze – cykl spotkań i warsztatów mających na celu promocję literatury, czytelnictwa oraz biblioteki jako miejsca ciekawych działań i wydarzeń.  Spotkania z autorami, warsztaty, podcast, działania online, konkurs miały wypromować czytelnictwo, skłonić czytelnika do refleksji, dyskusji, nauczyć sztyki opowiadania, a także zachęcić do wizyty w bibliotece.

 

W ramach projektu odbyły się spotkania z popularnymi autorami książek dla dzieci i dorosłych, warsztaty i konkursy:

 

– Spotkanie z Edytą Świętek – autorką powieści obyczajowych,

 

– Spotkania z Elizą Piotrowską – autorką i ilustratorką książek dla dzieci,

 

– Spotkania z Jagną Żukowską – Olejniczak – współtwórczynią i autorką tekstów do projektu „Between Worlds”,  

 

– Spotkanie z Ałbeną Grabowską – autorką książek dla dorosłych i dzieci, która swą popularność wśród czytelników zawdzięcza przede wszystkim bestsellerowej sadze „Stulecie Winnych”,

 

– Spotkanie i warsztaty z Jakubem Sosnowskim – pisarzem, autorem scenariuszy komiksów, przedstawień teatralnych, który spotkał się z uczniami grodziskich szkół podstawowych oraz przeprowadził warsztaty pt. „Jak zachęcić do czytania”, w których uczestniczyli bibliotekarze z bibliotek powiatu grodziskiego oraz  bibliotekarze oraz nauczyciele grodziskich szkół i bibliotek.

 

– Spotkania z Mateuszem Świstakiem – “Baśnie na warsztacie”, który zabrał uczestników na wyprawę w świat baśniowych historii.

 

– Spotkanie z Andrzejem Chróstem – pracownikiem Muzealnej Izby Tradycji Ziemi Grodziskiej w Grodzisku Wlkp. , który spotkał się z uczniami Szkoły Podstawowej w Słocinie. Opowiedział dzieciom wiele mniej i bardziej znanych legend związanych z naszym miastem.

 

– Warsztaty „Lego Storytellingu” dla uczniów szkół podstawowych oraz kadry edukacyjnej – bibliotekarzy oraz nauczycieli grodziskich bibliotek, szkół i przedszkoli, które przeprowadził Sławomir Waśniewski z centrum innowacji INKOBI.

 

– W ramach projektu zainicjowaliśmy powstanie Klubu Gier RPG oraz odbyły się także warsztaty pt. „Czym są TTRPG?”, w których uczestniczyli bibliotekarze oraz osoby zainteresowane. Warsztaty prowadził  Olivier Arteniuk. Uczestnicy dowiedzieli się czym są gry RPG, jakie są ich rodzaje oraz jakie są agendy graczy oraz wzięli udział w improwizowanych sesjach tworząc własne opowieści. 

 

– We współpracy z czytelnikami utworzono Podcast Biblioteki dostępny na stronie internetowej w zakładce Galeria – Podcast.

 

– Od października do grudnia na FB przeprowadzono konkursu dla dzieci pt. „Opowiedz o ulubionej książeczce” Dzieci miały za zadanie opowiedzieć o swojej ulubionej książeczce, a następnie rodzice umieszczali filmiki pod konkursowym postem. Wygrało dziecko z największą ilością polubień. 

 

-W okresie od marca do 31 grudnia odbywały się regularne spotkania Klubu Mangi Komiksu i Anime. Łącznie odbyło się 10 spotkań, w których uczestniczyło 80 osób.

 

– W okresie wakacyjnym zaproponowaliśmy zabawę online Kości opowieści. Na naszym FB zamieszczaliśmy 8 zestawów układu kości. Zaprosiliśmy do zamieszczanie opowiadań pod postem. Pomimo że liczna odsłon sięgnęła 2200 nie zamieszczono odpowiedzi.

 

W ramach projekty Biblioteka przeprowadziła 43 działania skierowane do szerokiego grona odbiorców, w których uczestniczyło 1170 osób.