GRODZISKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA

PRZYGOTOWUJEMY WYSTAWĘ

Do dziś w mieszkaniach naszych dziadków, pradziadków czy ciotek znajdują się portrety ślubne zwane monidłami, które stanowiły kiedyś niemal obowiązkowy element zdobiący ściany mieszkań. Dla niektórych piękne, urokliwe, nostalgiczne, dla innych specyficzne, o wątpliwym wyrazie artystycznym a czasami wręcz przerażające. Zawsze jednak ciekawe i przyciągające wzrok.

 

    MONIDŁO to rodzaj realistycznego obrazu, portretu, namalowanego na podstawie zdjęcia, najczęściej ślubnego. Osoby na portretach takich, które w całości były zazwyczaj czarno-białe, miały podkolorowane usta na czerwono, oczy na niebiesko, a inne detale retuszowane. Często postaciom domalowywano bardziej kosztowne stroje i ozdoby. Monidła po raz pierwszy pojawiły się w Polsce w XIX w., jako tańsza alternatywa tradycyjnych portretów, które z powodu większej ceny, były bardziej popularne w zamożniejszych warstwach społeczeństwa. Przed laty po domach chodzili akwizytorzy, którzy, za opłatą, proponowali namalowanie portretu pary lub odtworzenie ślubnego zdjęcia. Zazwyczaj by podkreślić wartość tego portretu oprawiano je w efektowne pozłacane ramy.

Także telegramy ślubne i telegramy z życzeniami wykonywane były ręcznie i oprócz życzeń, zawierały namalowane kwiaty, kościół oraz inne elementy ozdobne w zależności od okazji. Stanowią one małe dzieła sztuki, które warte są przypomnienia, dlatego Grodziska Biblioteka Publiczna przygotowuje wystawę monideł oraz dawnych telegramów ślubnych i okolicznościowych pt. „Miłość jak malowana”

 

Zapraszamy Państwa do jej współtworzenia

 

Jeśli posiadacie Państwo takie „skarby”, prosimy o wypożyczenie i możliwość udostępnienia w galerii Grodziskiej Biblioteki Publicznej. Wspólnie możemy stworzyć  wystawę, która pozwoli nam cofnąć się w czasie, a jednocześnie poznać tą zapomnianą technikę upiększania fotografii i telegramów.

 

Materiały na wystawę prosimy przynieść do Biblioteki przy ul. Kolejowej 12 do dnia 31 stycznia 2022r.