GRODZISKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA

PAŹDZIERNIKOWE NOWOŚCI

     Kolejne 154 nowe książki trafiły na półki placówek Grodziskiej Biblioteki Publicznej. Są wśród nich 42 pozycje z literatury pięknej dla dzieci i młodzieży, 79 z literatury pięknej dla dorosłych i 33 z literatury popularno – naukowej dla dzieci i dorosłych.

 

Tym razem proponujemy: 

 

 

Powieść oparta na prawdziwych wydarzeniach. Historia życia przyjaciółek Anny Frank i Hannah Goslar. Autorka opisuje przyjaźń dwóch dziewczynek, które znalazły się w nieznanym sobie Amsterdamie. Były jak ogień i woda. Anna Frank znana całemu światu ze swoich dzienników, tu przedstawiona jako sympatyczna chociaż odrobinę krnąbrna nastolatka. Kolejna dobra powieść w kanonie literatury obozowej.

 

 

13-letni bohater odstaje nieco od swoich rówieśników. Po ucieczce jego starszego brata z domu, chłopiec musi poradzić sobie z traumą i pustką, która dotknęła jego całą rodzinę. Nastolatek znajduje w bibliotecznej książce kartkę z kolażem i sentencją. Twórczynią tej i wielu innych kartek jest dziewczyna jeżdżąca na deskorolce. Książka o emocjach, które towarzyszą współczesnej młodzieży. Powieść zachęca dzieci i rodziców do większego zaufania i współpracy.

 

 

Wielowątkowa i nieprzewidywalna opowieść grozy dla nastoletnich czytelników. Aleks uwielbia horrory, sam pisze opowiadania grozy i z tego powodu jest nielubiany i nieakceptowany przez rówieśników. W którymś momencie trafia on do… swojego własnego horroru. W powieści znajdziecie m. in.: magię, zaklęcia, czarownice, znikające koty, pokoje z podwójnymi drzwiami i wiele innych trzymających w napięciu elementów, charakterystycznych dla tego gatunku literackiego.

 

 

Opowieść o wielokulturowym świecie i niełatwych relacjach między Polakami, Ukraińcami i Żydami. Bohaterowie żyją w okolicach Wołynia tuż przed wybuchem II wojny światowej. Książka o sile miłości ale takiej, która potrafi przenosić góry. Dwa skrajne światy, dwie różne kultury i tylko miłość taka sama wszędzie. Powieść napisana  z wielkim rozmachem i znajomością tematyki. Obowiązkowa pozycja dla wszystkich, którzy lubią powieści historyczne.

 

 

Autor książki jest rodowitym Islandczykiem. W humorystyczny sposób przedstawia w niej cykl wydarzeń od początku osadnictwa Islandii aż do czasów współczesnych. Wulkany, lodowce, wodospady, gejzery, zorze polarne, czarne plaże – tym właśnie zachwyca nas Islandia. Autor nie przesadza pisząc, że Islandia miała realny wpływ na świat i jego historię. Ten fascynujący kraj stał się jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc na świecie.