GRODZISKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA

NOWOŚCI WRZEŚNIA

      We wrześniu na półki naszej Biblioteki trafiło 207 książek, które zostały zakupione ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dzięki udziałowi naszej placówki w konkursie Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Wszystkie nowości znajdziecie w katalogu online Biblioteki. Poniżej kilka wybranych tytułów:

 

Bardzo interesujący i ważny reportaż o naszych babkach i prababkach, pokazuje pozycję kobiet w czasach silnego patriarchatu. Autorka tworząc portret kobiet, pokazuje ich siłę, bezgraniczne oddanie rodzinie oraz pragnienie zmiany. Odmawiano im prawa do decydowania o sobie, m.in. w kwestii edukacji i zamążpójścia. Pracowały ponad siły. Z reportażu wyłania się jednocześnie portret silnej kobiety, która dzięki zaradności i uporowi, chce realizować swoje marzenia.

 

Rok 1943, podwójna agentka Abwehry zostaje wysłana do Warszawy. Prywatnie – jej głównym celem jest odnaleźć brata, z którym została rozdzielona kiedy przebywali w domu dziecka. Historię głównej bohaterki poznajemy w momencie, kiedy trafia do więzienia w Łomży. Oskarżono ją o zdradę kraju. Niemcy stawiają jej warunek, a ona by uciec przed śmiercią rozpoczyna grę, o którą nikt jej nie podejrzewał. Autorka pokazuje nam do czego zdolna jest kobieta, która dla ratowania rodziny jest wstanie zrobić dosłownie wszystko.

 

Książka wydana w cyklu „Na ratunek zwierzętom”. To kolejna ciekawa seria autorki, która uczy wrażliwości i potrafi rozbudzić dziecięcą ciekawość. Akcja rozgrywa się w Kanadzie, gdzie wakacje u swoich krewnych spędza Lusia wraz z rodziną. Już od pierwszych dni obcują z dziką przyrodą. Tym razem w roli zwierzęcego bohatera występuje mały niedźwiadek. W książce znajdziemy mnóstwo informacji o tym zwierzęciu i o środowisku w jakim żyje. Autorka podkreśla piękno przyjaźni i miłości do zwierząt.

 

Publikacja ukazała się nakładem Wydawnictwa Kropka. Zawiera mnóstwo fascynujących informacji na temat 17. warszawskich muzeów. Są tutaj placówki powszechnie znane oraz te o których istnieniu dowiedzieliśmy się dopiero teraz, jak np.: Muzeum Neonów. W książce zostały przedstawione informacje o eksponatach oraz zadania dla całej rodziny, które można będzie rozwiązać w domu lub w muzeum. Wspaniałe połączenie przewodnika i książki aktywizującej.

 

Pokolenie „Z” to osoby urodzone między 1995 a 2012 rokiem. Autorka-dziennikarka, która od lat  zajmuje się edukacją i wyzwaniami ludzi młodych, przeprowadziła badania wśród młodych dorosłych. Sporo w książce jest o tematach, którymi polska młodzież interesuje się na co dzień. Publikacja polecana wszystkim, którzy pracują z młodzieżą po to, aby podjąć próbę zrozumienia tego pokolenia. Na pewno reportaż nie wyczerpuje tematu, ale być może po jego przeczytaniu nasi rodzice i dziadkowie lepiej „przyswoją” współczesną młodzież.

 

Przyjdź!  Wypożycz!  Zapraszamy!