NOWOŚCI LUTEGO
Zachęcamy Państwa do zapoznania się z nowościami, które zakupiliśmy w tym miesiącu. Przybyło 114 książek: 38 z literatury popularno – naukowej dla dzieci i dorosłych, 48 z literatury pięknej dla dorosłych, 28 z literatury pięknej dla dzieci i młodzieży.
Dla dorosłych proponujemy:
- Kamień w wodę – Zofia Mąkosa
Po wysoko ocenionej przez czytelników trylogii: WENDYJSKA WINNICA, Zofia Mąkosa rozpoczęła kolejną serię powieści historycznych pt.: MAKOWA SPÓDNICA. Autorka w ciekawy sposób wykreowała obraz wiejskiej społeczności oraz ówczesnej szlachty. Jest rok 1647 i mimo, że od tamtego świata dzielą nas wieki, poszukiwanie szczęścia i odpowiedzi na fundamentalne pytania, wciąż wyglądają tak samo.
- Moje samotne wspinaczki – Krzysztof Wielicki
Jest piątym człowiekiem na świecie, który zdobył wszystkie czternaście ośmiotysięczników. Znany himalaista oddaje w ręce czytelników opowieść o swoich pięciu wspinaczkach solo. Czy samotność w górach pomaga czy przeszkadza? Czytelnik razem z autorem przeżywa dylematy czy zawrócić czy jednak wspinać się dalej. Książka to pamiętnik i album w jednym.
- Informacja zwrotna – Jakub Żulczyk
Powieść nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2021 – Lubimyczytać.pl, przez niektórych uważana za najlepszą książkę w dorobku pisarza. Jakub Żulczyk tworzy na kanwie własnych doświadczeń. Jest to opowieść o alkoholizmie, smutna i dramatyczna, pełna ludzkich problemów. Autor porusza jeszcze jeden trudny temat – reprywatyzację mieszkań w Polsce.
A oto kilka propozycji dla młodszych czytelników:
- Mania dziewczyna inna niż wszystkie – Julita Grodek, Katarzyna Fus
Książka włączona do nowego kanonu lektur szkolnych. Historia dziewczynki a potem kobiety, która odważyła się przeciwstawić tradycyjnej roli przewidzianej w tamtych czasach dla dziewcząt i kobiet. Biografia polskiej uczonej, podwójnej noblistki – laureatki Nagrody Nobla z fizyki i chemii. Autorka w przystępny sposób tłumaczy dzieciom korzyści i niebezpieczeństwa z którymi wiąże się zjawisko radioaktywności.
- Książka. Jak to działa? – Nikola Kucharska, Joanna Kończak, Katarzyna Piętka.
Mała bohaterka Klara chce się dowiedzieć, skąd biorą się książki, marzy bowiem aby zostać bibliotekarką lub pisarką. Razem z dziadkiem, który rysując odpowiada na wiele pytań wnuczki, drążą temat m.in. pochodzenia papieru, pierwszych bibliotek, w jaki sposób powstają współczesne książki?. Edukacja poprzez zabawę, to główna zaleta książki o książkach.
- Co robią maszyny? – Jo Nelson
Publikacja przedstawia ponad 100 maszyn, które pracują w czternastu różnych miejscach. W książce znalazły się również te sprzęty, które nie kojarzą się ze słowem „maszyna”, jak np. ekspres do kawy. Dobrze zaprojektowana i solidnie wykonana, zawiera kolorowe ilustracje-ikonki, pobudzające wyobraźnię dzieci. Uświadamia młodym czytelnikom wykorzystanie techniki i technologii w codziennym życiu.
Przeglądajcie całą ofertę nowych książek. Zapraszamy!