NOWOŚCI CZERWCA
Zapraszamy małych i dużych czytelników po nowości, które z pewnością umilą Wam wakacyjny wypoczynek. W czerwcu zakupiliśmy 97 książek: 33 pozycje z literatury pięknej dla dzieci i młodzieży, 42 z literatury pięknej dla dorosłych i 22 z literatury popularno – naukowej dla wszystkich grup wiekowych. W tym miesiącu polecamy:
- Zanim wystygnie kawa – Toshikazu Kawaguchi.
Powieść zajęła pierwsze miejsce w kategorii Literatura Piękna w Plebiscycie Czytelników – Książka Roku 2022 Lubimyczytać! W małej kawiarni W Tokio można przenieść się w czasie. Klienci mogą cofnąć się do wybranego momentu w ich życiu, ale wszystkich obowiązuje jedna zasada, muszą powrócić nim wystygnie ich kawa. Historie bohaterów, które zatrzymają czytelnika na chwilę w miejscu, a niejeden z nich zada sobie pytanie: gdybym mógł cofnąć się w czasie z kim chciałbym się spotkać?
- Miasto w chmurach – Anthony Doerr.
Akcja rozgrywa się w trzech płaszczyznach czasowych. Bohaterów poznajemy w trudnych momentach życia, dlatego całość utrzymana jest w dość smutnym tonie, ale jednocześnie daje siłę i podtrzymuje na duchu. Polecana powieść to przede wszystkim hołd dla książek, bibliotekarzy i bibliotek. W książkach bowiem zawarta jest mądrość tego świata, a miłość do słowa pisanego, do tworzenia i słuchania opowieści – zbliża ludzi.
- Mniam! Co w brzuchu burczy – Anna Czerwińska-Rydel.
Książka w ciekawy i humorystyczny sposób przedstawia informacje, które zaspokoją ciekawość młodego czytelnika. Profesor Mądralski i jego asystentka Krowa Gryzelda będą się starali odpowiedzieć na każde pytanie dotyczące układu trawienia. Na uwagę zasługują ilustracje uwzględniające najdrobniejsze szczegóły w budowie naszego ciała. To pierwsza w serii „Wiem i ja” publikacja dla najmłodszych i ich rodziców.
- Ryś miasta – Katarzyna Wasilkowska.
Historia o miłości dziadka i wnuka, o czynieniu dobra i uwrażliwieniu na krzywdę. Ryś to siedmiolatek, który wraz z dziadkiem opiekuje się pewnym nadmorskim miasteczkiem. Oboje codziennie wędrują ulicami miasta. Dziadek pewnego dnia znika i od tej pory Ryś musi radzić sobie sam. Mądra, pełna empatii książeczka o pomaganiu i sprawianiu przyjemności innym, dla małych i dużych czytelników.
- Sąsiednie kolory – Jakub Małecki.
Utwór ma wielu bohaterów, a każdy z nich obarczony jest własnym bólem. Opowiada o tęsknocie, odwadze, smutku, żałobie, utraconej miłości, sensie życia… W świecie tego utworu granica między żywymi i umarłymi, baśnią a rzeczywistością jest bardzo płynna. Zakończenie powieści pozostaje otwarte, można powiedzieć, że jest „niedokończone”. Piękny, poetycki styl jest największym atutem autora.
Miłej lektury!