GRODZISKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA

NASZE NOWOŚCI MARCA

W marcu zakupiliśmy 113 książek  w tym również literaturę w języku ukraińskim. Spośród ciekawych i godnych polecenia nowości wybraliśmy m.in.:

 

Kolejna książka noblistki w zbiorach naszej biblioteki. Tym razem trzy autobiograficzne opowiadania o najbliższej rodzinie autorki: ojcu, matce i siostrze. Pisarka podjęła próbę udokumentowania swojej przeszłości i poradzenia sobie z jej przykrymi wspomnieniami. Całość osadzona w kontekście historii społeczeństwa francuskiego XX wieku. Napisana prostym językiem, odważna pod kątem zwierzeń. Inspiruje do własnych przemyśleń.

 

Telewizyjni bohaterowie w książkowej odsłonie. Sześć nowych opowieści ze świata Kucyków Pony ukazujące świat z jego pozytywnymi i negatywnymi cechami. Jednocześnie dostarczają wiele radości i powodu do uśmiechu. Dzieci mogą poznawać świat w naturalny dla siebie sposób – przez zabawę. Czytanie przed snem to dobry pomysł miłe zakończenie dnia.

 

Dzieje wielopokoleniowej rodziny Czartoryskich, jednej z najbardziej znanych w Polsce i Europie. Każdy zna z historii wkład, jaki Czartoryscy wnieśli w rozwój nauki i kultury w Polsce. Autorka opisując ten arystokratyczny ród, przybliża wszystkim ich wielkie czyny, jak również posunięcia godne potępienia. Dużą zaletą książki są drzewa genealogiczne do każdego rozdziału, a także portrety, zdjęcia i dokumenty, które jeszcze bardziej pozwoliły zagłębić się w historię tej rodziny.

 

Znany etnobotanik i ekolog napisał poradnik, w którym opowiada na czym polega bioróżnorodność, czym jest dziki ogród i co powinniśmy wiedzieć zanim zaczniemy go planować. To książka o miłości do przyrody i o tym, jak natura potrafi nas zaskoczyć. Pozycja dla tych, którzy planują założenie łąki kwietnej. Dużą zaletą publikacji są osobiste doświadczenia autora z jego własnych ogrodów i praktyczne wskazówki.

 

Mądra opowieść o małych niedźwiadkach, które poznają świat w towarzystwie swojej mamy. Niedźwiedzica stara się znaleźć swoim maluchom bezpieczne miejsce do życia, ale niestety wszędzie czuć zapach człowieka. Autor porusza bardzo trudny temat jakim jest kłusownictwo. Zwraca uwagę na niebezpieczeństwo jakie ze strony innych dzikich zwierząt grozi niedźwiadkom. Książka jest okazją do rozmów o prawach natury a także uczy szacunku do żyjących w lesie zwierząt.

 

Poruszający reportaż o  wykluczeniu osób niesłyszących z życia społecznego w Polsce. Gdyby ludzie słyszący wiedzieli z jakimi problemami mierzą się bohaterowie tej książki, to ich codzienność na pewno byłaby łatwiejsza. Prozaiczne czynności takie jak np. wizyta u lekarza, wezwanie pomocy czy umiejętność pisania i czytania są dla nich często nie do pokonania. Z reportażu wyłania się jeden przekaz: bez pomocy słyszących osoby głuche nigdy nie będą mogły liczyć na normalne funkcjonowanie.

 

ZAPRASZAMY DO CIEKAWEJ LEKTURY.