GRODZISKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA

NASZE MAJOWE NOWOŚCI

    Nasze majowe nowości w liczbach. Zakupiliśmy 109 książek: 34 z literatury dla dzieci i młodzieży, 46 z literatury pięknej dla dorosłych i 29 z literatury popularno – naukowej.

 

    Tym razem z racji przypadającego w maju TYGODNIA BIBLIOTEK, proponujemy wyjątkową książkę o bibliotece i zawodzie bibliotekarza pt. „Bibliotekarka z Saint – Malo” – Mario Escobara. To najnowsza pozycja w dorobku znanego i cenionego przez czytelników, hiszpańskiego pisarza. Wraz z bohaterami przeżywamy wybuch II wojny światowej i najazd Niemców na francuskie miasto Saint-Malo. Brutalne prześladowania mają dotyczyć także biblioteki, w której pracuje Jocelyn Ferrec, wykonując swój zawód z wielką pasją. Walczy o przetrwanie biblioteki, ratując cenne zbiory z rąk hitlerowców. Jednym z nich jest niemiecki kapitan, dla którego książki stanowią również wyjątkową wartość. Jocelyn swoje lęki i przeżycia opisuje w listach do słynnego pisarza Marcela Zoli. Książka nie jest opowieścią o wojnie lecz o kobiecie, która dla swoich ideałów i prawdziwej miłości jest w stanie zrobić wszystko.

 

Polecamy również:

 

– Joanna Gromek – Illg:  Znaki szczególne.

Kolejna na rynku wydawniczym biografia polskiej noblistki. Książka jest lekturą obowiązkową dla osób interesujących się życiem i twórczością Wisławy Szymborskiej. Autorka koncentruje się bardziej na okresie przed Noblem i odkrywa z wyczuciem portret wewnętrzny poetki. Liczne materiały źródłowe składają się na ciekawą opowieść o niesamowicie zdolnej kobiecie, a przy tym bardzo skromnej i nie lubiącej rozgłosu.

 

– Kazuo Ishiguro: Klara i słońce. 

Pierwsza powieść pisarza wydana po otrzymaniu w 2017 roku Nagrody Nobla. Klara, główna bohaterka utworu jest robotem i jednocześnie narratorem powieści, świetną obserwatorką, posiadającą bardzo rozwiniętą empatię. To opowieść o bezwarunkowej przyjaźni, oddaniu, samotności, o tym, co ludzkie.

 

– Anita Głowińska: Jaki to zawód?

Pozycja wydana w bardzo popularnej wśród dzieci serii „Kicia Kocia i Nunuś”. W otwieranych okienkach czekają na czytelników przedstawiciele różnych zawodów: od krawca, malarza, tancerza po kosmonautę. Wspólne czytanie z rodzicami, to nauka poprzez zabawę.

 

– Agnieszka Frączek: Bałtycka flądra.

Dzięki wydanej w serii „Legendy polskie” książeczce, najmłodsi czytelnicy będą mieli okazję poznać najbardziej znane i lubiane podania ludowe. Żyła w Bałtyku flądra, która zarzekała się, że jest najpiękniejszą rybą w całym morzu…  Co było dalej?  Sprawdźcie sami.

 

Jak zawsze zachęcamy do zapoznania się ze wszystkimi nowościami dostępnymi w naszych placówkach.