GRODZISKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA

NAKRĘCENI NA CZYTANIE. GRODZISKI MARATON LITERACKI

W okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 r. Grodziska Biblioteka Publiczna realizowała projekt w ramach programu “Partnerstwo dla książki” pt. „NAKRĘCENI NA CZYTANIE. GRODZISKI MARATON LITERACKI”

 

Projekt dofinansowany został ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w wysokości 16.400 zł i odbywał się Pod Patronatem Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego.

 

Był to cykl działań poświęconych literaturze – cykl spotkań i warsztatów mających na celu promocję literatury, czytelnictwa oraz biblioteki jako miejsca ciekawych działań i wydarzeń. 

 

W ramach projektu odbyło się szereg spotkań, warsztatów, konkursów:

 

– Spotkania z „Pan Poeta Show” – bajkopisarzem, autorem edukacyjnej Ptasiej Serii – sześciu książek wyróżnionych na Złotej Liście Fundacji ABC “Cała Polska Czyta Dzieciom”. 

 

– Spotkanie z Agnieszką Lingas – Łoniewską, autorką ponad 40 bestselerowych powieści o tematyce obyczajowej i sensacyjnej.

 

– Warsztaty z Anną Kaszuba- Dębską – ilustratorką, artystką malarką, pisarką, autorką filmów animowanych, która zaprezentowała metodę tworzenia książeczek w formie leporello.

 

– Spotkanie z Krzysztofem Petkiem – autorem powieści sensacyjno przygodowych

 

– Gra Miejska – NOC AGENTÓW z Krzysztofem Petkiem. Podzieleni na grupy uczestnicy wyruszyli w różne punkty miasta gdzie ukryte były niełatwe zagadki, szyfry i wskazówki prowadzące do ukrytego skarbu.

 

– Konkurs Selfie Book. Został ogłoszony na facebooku biblioteki.

 

– Wystawa pokonkursowa Selfie Book

 

– Spotkania z Justyną Bednarek – dziennikarką, redaktorką i pisarką, autorką między innymi bestsellerowej sagi skarpetkowej oraz cyklu „Dusia i Psinek-Świnek”.

 

– BAJKOLANDIA – coroczne wydarzenie czytelnicze organizowane z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek. Przybywającą publiczność witała Kicia Kocia ulubiona bohaterka cyklu opowiadań dla najmłodszych. Odbył się kiermasz książek wydawnictw Zysk i S-ka, Media Rodzina oraz Nowa Baśń. Bibliotekarki przygotowały szereg atrakcji dla najmłodszych: malowanie buziek, graffiti z książką, wystawę „Bajki żyją naprawdę” oraz konkursy czytelnicze. 

 

– Spektakl Teatru Pana O. pt. ,,W pracowni Ambrożego Kleksa”- pierwsze w Polsce widowisko dla dzieci i dorosłych z wykorzystaniem światła w połączeniu z wykorzystaniem różnych technik scenicznych i efektów specjalnych.

 

– Klubu Gier planszowych.

 

– Cykl spotkań z dziećmi –  „Głośne czytanie” podczas których bibliotekarki czytały najbardziej znane bajki literatury polskiej i światowej.

 

– Spektakle teatru Kamishibai („Kicia Kocia mówi Dzień Dobry”, „Przygody Fenka. Dzień Ziemi”, „Calineczka”, „O założeniu Poznania” 2x , „Przygody Fenka. Dzień Babci i Dziadka”), które prezentowane były podczas spotkań w bibliotece, a także na bibliotecznym kanale You Tube,

 

– Literacki Escape Room Harrego Pottera. Ze względu na obostrzenia Covidowe przeprowadzony został online na facebooku i stronie internetowej Biblioteki.

 

 – Rodzinny Literacki Escape – room. Gra polegała na odnalezieniu i rozwiązaniu  zaszyfrowanych zagadek ukrytych w przestrzeni budynku całej biblioteki. Uczestnicy musieli wykazać się znajomością lektur i książek , z którymi głównie były związane przygotowane zadania i łamigłówki, kreatywnością, spostrzegawczością, umiejętnością samodzielnego myślenia a przede wszystkim pracą zespołową.

 

Razem przeprowadzono 27 wydarzeń, w których uczestniczyło 1241