GRODZISKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA

MŁODZIEŻ ZROBIŁA SOBIE „LOFT”

     We wtorek, 28 lutego 2023 roku w Filii Grodziskiej Biblioteki Publicznej na os. Wojska Polskiego młodzież dokonała uroczystego otwarcia własnoręcznie wyremontowanej antresoli, którą zaadaptowała na „LOFT” – Biblioteczną Strefę Młodych.

 

     Zaproszeni na uroczystość goście: Piotr Hojan – Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego, Zastępca Burmistrza – Marcin Brudło, nauczyciele, znajomi i przyjaciele mogli podziwiać efekt ich sześciomiesięcznej pracy, realizowanej w ramach projektu pn. „Zróbmy sobie LOFT”, na który Grodziska Biblioteka Publiczna uzyskała dofinansowanie w ramach Programu Równać Szanse 2022 w wysokości 10 000 zł. Program ten koordynowany jest przez Fundację Civis Polonus i finansowany ze środków Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności.

 

       LOFT (Library Open For Teenagers) jest wynikiem pracy grupy młodych ludzi, którzy podjęli wyzwanie i we wrześniu ub. roku  rozpoczęli realizację swych planów. Zaproszony do współpracy Damian Borowczak – architekt i projektant udzielił cennych wskazówek do stworzenia wstępnego projektu pomieszczenia oraz możliwości użycia różnych materiałów budowlanych i dekoracyjnych, także tych z recyklingu. W wyniku podjętych działań młodzież wykonała projekt, przygotowała pomieszczenia, określiła listę i dokonała zakupu potrzebnych materiałów budowlanych. Postawiono ściankę z płyt kartonowo – gipsowych, przemalowano ściany, sufit  i filary z cegły. Odbyło się także spotkanie na temat renowacji mebli, po którym zakupiono stare krzesła, które poskręcano i przemalowano. Wykonanie kanapy z palet oraz stolika wspierał Maciej Woźny – biblioteczny Mistrz Gry RPG, a szycie poduch i zasłon Kamila Ratajczak – bibliotekarka i koordynatorka projektu. Ostatnim etapem prac była dekoracja pomieszczenia.  

 

    LOFT łączy w sobie nowoczesność, wygodę i „młodzieżowy pazur”, nie zapominając o tym, że to także czytelnia biblioteki. Znajdziemy tu księgozbiór podręczny, regał z czasopismami i grami planszowymi, skrzynkę katalogu bibliotecznego, która choć jest już reliktem przeszłości to nadal służy do edukowania kolejnych pokoleń na temat tego, jak biblioteki wyglądały przed erą komputerów.

 

    „Projekt nauczył młodzież działania w grupie, dzielenia się obowiązkami czy planowania przedsięwzięć. Jak wiadomo umiejętności praktyczne nabyte podczas projektu są jedynie środkiem do celu jakim jest poszerzenie kompetencji społecznych młodych ludzi. Uczestnicy chętnie dzielili się spostrzeżeniami i nabytymi umiejętnościami” – powiedziała Kamila Ratajczak – koordynatorka i autorka projektu.

 

    „LOFT jest naszym wspólnym dobrem, kącikiem w bibliotece, z naszymi krzesłami, poduchami i kanapą, którym chcemy podzielić się z innymi, tak by mieli miejsce do odpoczynku, nauki i spotkań ze znajomymi” – mówiła Matylda Szady prowadząca prezentację podczas uroczystego otwarcia.W realizacji projektu uczestniczyli:

Adrian Warszawski, Filip Jaskulski, Kacper Kupka, Kamil Koska, Urszula Śmieszek – uczniowie Zespołu Szkół Technicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Grodzisku Wielkopolskim, Emilia Grys, Julia Kupsz, Matylda Szady, Angelika Zając – uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Grodzisku Wielkopolskim oraz  Weronika Dziamska  uczennica Zespołu Szkół Mechanicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Poznaniu.

Autorką i koordynatorką projektu była Kamila Ratajczak –  bibliotekarka – pracownik Filii Grodziskiej Biblioteki Publicznej na os. Wojska Polskiego.