MŁODZI KREATYWNI ZACZYTANI – YOUNG ADULT W BIBLIOTECE
W okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 r. Biblioteka realizowała projekt pt. „Młodzi, kreatywni, zaczytani – Young Adult w Bibliotece”. Odbył się cykl spotkań oraz warsztatów skierowanych w szczególności do młodzieży, których celem było zaangażowanie ich w życie kulturalne, wyposażanie w dodatkowe umiejętności, promocja literatury młodzieżowej oraz wskazanie, że czytanie jest wartościową rozrywką a biblioteka wychodzi na wprost ich oczekiwaniom i jest miejscem przyjaznym, inspirującym, otwartym na kreatywne działania oraz młodzieńcze pasje.
Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w wysokości 20238 zł i odbywał się pod Patronatem Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego oraz Starosty Powiatu Grodziskiego.
Odbyły się następujące wydarzenia:
– SPOTKANIE Z EMILIĄ JACHIMCZYK
23 maja 2024 r. w świat literatury młodzieżowej wprowadziła uczestników Emilia Jachimczyk – booktokerka, bookstagramerka, autorka książek „Nigdy przenigdy” oraz „Kiss cam”, studentka kinematografii w Rzymie, znana jako „Mrukbooki”. Opowiedziała, jak to się stało, że stała się „książkową influencerką”, a później oprócz polecania książek zaczęła również je pisać. Ponadto, jak na „książkarę” przystało – poleciła coś dobrego do czytania.
– WARSZTATY ILUSTRATORSKIE Z EWĄ BENIAK – HAREMSKĄ
Warsztaty ilustratorskie pt. „Opowiedziane obrazem” odbyły się 4 czerwca 2024 roku. Przeprowadziła je Ewa Beniak – Haremska – malarka, graficzka, autorka wielu ilustracji do książek, podręczników i ich okładek. Artystka podzieliła się z uczestnikami tajnikami swej pracy. W części praktycznej, za pomocą różnych materiałów plastycznych, starych gazet, bloków kreatywnych i własnej inwencji twórczej młodzież zaprojektowała i stworzyła własną okładkę książki w technice kolażu.
– WARSZTATY NOWOCZESNEJ KALIGRAFII
Warsztaty nowoczesnej kaligrafii odbyły się 3 października 2024 r. Przeprowadziła je Małgorzata Małecka z Pracowni Hello Calligraphy. Młodzież uczestnicząca w warsztatach tytułem wstępu usłyszała o tym, jak to było, gdy pióro i kałamarz pełny tuszu były nieodłącznym towarzyszem przy pisaniu listów, dzienników, notatek… Następnie prowadząca zapoznała uczestników z niezbędnym wyposażeniem: stalówką, obsadką, tuszem. Młodzież, korzystając z wzorników wykonywała kolejne litery, w oparciu o podstawy kursywy angielskiej – z czasem ręka stawała się pewniejsza a litery piękniejsze.
– LITERATURA ŁĄCZY POKOLENIA
Pod tym hasłem odbyło się 26 września 2024 roku spotkanie pań zrzeszonych w Dyskusyjnym Klubie Książki, działającym w bibliotece z grupą młodzieży ze Szkolnego Klubu Miłośników Książek z zespołu szkół Technicznych im. E. Kwiatkowskiego. Po wcześniejszej lekturze książki z nurtu „Young Adult” – „Misji Collie”, autorstwa Izabelli Nowaczyk, uczestnicy spotkania dyskutowali oraz odpowiedzieli na pytanie, czy tego typu literatura niesie za sobą uniwersalne wartości, z których czerpać mogą również starsi czytelnicy.
– FESTIWAL LITERATURY YOUNG ADULT
– 27 września 2024 r. – Spotkanie z Anną Szafrańską – autorką literatury młodzieżowej, obyczajowej i romansów Napisała m.in. takie serie jak: „Pink Tattoo”, „Fairy Tales”, „W blasku zorzy”. Opowiedziała m.in. o tym, jak zaczęła pisać oraz jak przebiegała jej współpraca z Agnieszką Lingas-Łoniewską, z którą napisała m.in. serię „Syndykat”, a która jest jej mentorką i przyjaciółką.
– 27 września 2024 r. – Spotkanie z Joanną Jagiełło – autorką książek dla dzieci i młodzieży. Do jej dorobku należą m.in. „Zielone martensy”, „Tylko gdy pada deszcz”, oraz seria „kawowa”, której pierwsza część – „Kawa z kardamonem” została lekturą w ukraińskich szkołach. Autorka opowiadała m.in. o tym, jak postanowiła skupić się na tym, co kocha i została pełnoetatową pisarką, a także skąd czerpie inspiracje i jak przebiega jej proces pisania.
– 27 września 2024 r. odbyło się spotkanie z Izabellą Nowaczyk – autorką książek z nurtu „Young Adult”, m.in. popularnej serii „You” oraz „Dreamstone”. Opowiedziała m.in. o powodach, dla których w swoich książkach porusza tak wiele trudnych tematów jak śmierć bliskiej osoby, wykorzystywanie osoby nieletniej, narkotyki, alkoholizm w rodzinie, zaburzenia odżywiania. Po spotkaniu był również czas na pytania od fanek jej twórczości oraz zdjęcia i autografy.
– 28 września 2024 r. odbyło się spotkanie z Weroniką Ancerowicz – autorką dylogii „Westwood Academy”. Poza książkami „Young Adult” napisała też serię mafijną „Pod przykrywką” a jej najnowsza książka „Królestwo Pik” jest fantastyką. Autorka powiedziała o tym, jak powstają uwielbiani przez jej czytelników bohaterowie, również o pomysłach na przyszłe powieści oraz o pracy w wydawnictwie, które niedawno założyła. Był również czas na liczne pytania od fanek jej twórczości oraz wyczekiwane zdjęcia i autografy.
– 28 września 2024 r. – spotkanie z Aleksandrą Negrońską – Pisarką Roku 2023 (Bestsellery Empiku), autorką serii „Students” oraz „Friends”. Opowiedziała o tym, co ją inspiruje do pisania, jak idzie jej pisanie kolejnej powieści i skąd wziął się pomysł na okładki serii jej książek. Po spotkaniu i odpowiedzeniu na pytania publiczności autorka spędziła kilka godzin indywidualnie rozmawiając ze swoimi czytelniczkami, rozdając autografy i robiąc z nimi pamiątkowe zdjęcia.
– 27 września 2024 roku odbyło się rozstrzygnięcie konkursu „Opowiedziane obrazem”, oraz prezentacja pokonkursowej wystawy prac plastycznych. Wręczono również nagrody uczestnikom, którzy zdobyli 1, 2, 3 miejsce oraz wyróżnienie.
– Kiermasz książek (Hurtownia Książek PLATON) odbywał się w trakcie trwania wszystkich spotkań autorskich Festiwalu Literatury Young Adult – 27 i 28 września 2024 roku. Młodzież chętnie kupowała książki autorstwa zaproszonych pisarek, na których mogli później zdobyć autografy, jak również książki innych popularnych autorów.
– KONKURS PLASTYCZNY PT. „OPOWIEDZIANE OBRAZEM”
20 maja został ogłoszony konkurs plastyczny, polegający na zilustrowaniu ulubionej sceny z wybranej książki lub zaprojektowanie jej nowej okładki. Prace można było wykonać w dowolnej technice. Konkurs trwał od 21 maja do 10 września.
– POKONKURSOWA WYSTAWA PRAC PLASTYCZNYCH PT. „OPOWIEDZIANE OBRAZEM”
Wystawa pokonkursowych prac plastycznych była prezentowana była od 27 września do 19 października 2024 r.
– WYSTAWA KSIĄŻEK PT. „MRUKBOOKI POLECA”
Od 6 września do 8 listopada 2024 roku dostępna była wystawa pt. „Mrukbooki poleca”, na której pojawiły się książki, opatrzone specjalnymi naklejkami, informującymi czytelników o poleceniu przez Emilię Jachimczyk – booktuberkę i bookstagramerkę znaną pod pseudonimem Mrukbooki, autorkę powieści „Nigdy przenigdy…” oraz „Kiss Cam”, którą gościliśmy w naszej Bibliotece 23 maja.
– BADANIA ANKIETOWE
Od maja do listopada 2024 r. były przeprowadzanie badania ankietowe w szkołach podstawowych oraz ponadpodstawowych z naszej gminy, aby poznać literackie fascynacje młodzieży oraz dowiedzieć się, w jakich wydarzeniach kulturalnych chętnie by uczestniczyli. Ankiety były dostępne również w wypożyczalni dla dorosłych naszej Biblioteki.
W ramach realizowanego projektu odbyło się 16 wydarzeń, w których uczestniczyło 1231 osób.
- 27.09.2024 JOANNA JAGIEŁŁO
- 27.09.2024 ANNA SZAFRAŃSKA
- 27.09.2024 IZABELLA NOWACZYK
- 28.09.2024 ALEKSANDRA NEGROŃSKA
- 28.09.2024 WERONIKA ANCEROWICZ
- 4.06.2024 EWA BENIAK – HAREMSKA