GRODZISKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA

MŁODZI KREATYWNI ZACZYTANI – YOUNG ADULT W BIBLIOTECE

 

      W okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 r. Biblioteka realizowała projekt pt. „Młodzi, kreatywni, zaczytani – Young Adult w Bibliotece”. Odbył się cykl spotkań oraz warsztatów skierowanych w szczególności do młodzieży, których celem było zaangażowanie ich w życie kulturalne, wyposażanie w dodatkowe umiejętności, promocja literatury młodzieżowej oraz wskazanie, że czytanie jest wartościową rozrywką a biblioteka wychodzi na wprost ich oczekiwaniom i jest miejscem przyjaznym, inspirującym, otwartym na kreatywne działania oraz młodzieńcze pasje.

Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w wysokości 20238 zł i odbywał się pod Patronatem Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego oraz Starosty Powiatu Grodziskiego.

 

Odbyły się następujące wydarzenia:

 

– SPOTKANIE Z EMILIĄ JACHIMCZYK

23 maja 2024 r. w świat literatury młodzieżowej wprowadziła uczestników Emilia Jachimczyk – booktokerka, bookstagramerka, autorka książek „Nigdy przenigdy” oraz „Kiss cam”, studentka kinematografii w Rzymie, znana jako „Mrukbooki”. Opowiedziała, jak to się stało, że stała się „książkową influencerką”, a później oprócz polecania książek zaczęła również je pisać. Ponadto, jak na „książkarę” przystało – poleciła coś dobrego do czytania.   

 

– WARSZTATY ILUSTRATORSKIE Z EWĄ BENIAK – HAREMSKĄ

Warsztaty ilustratorskie pt. „Opowiedziane obrazem” odbyły się 4 czerwca 2024 roku. Przeprowadziła je Ewa Beniak – Haremska – malarka, graficzka, autorka wielu ilustracji do książek, podręczników i ich okładek. Artystka podzieliła się z uczestnikami tajnikami swej pracy. W części praktycznej,  za pomocą różnych materiałów plastycznych, starych gazet, bloków kreatywnych i własnej inwencji twórczej młodzież zaprojektowała i stworzyła własną okładkę książki w technice kolażu.

 

WARSZTATY NOWOCZESNEJ KALIGRAFII

Warsztaty nowoczesnej kaligrafii odbyły się 3 października 2024 r. Przeprowadziła je Małgorzata Małecka z Pracowni Hello Calligraphy. Młodzież uczestnicząca w warsztatach tytułem wstępu usłyszała o tym, jak to było, gdy pióro i kałamarz pełny tuszu były nieodłącznym towarzyszem przy pisaniu listów, dzienników, notatek… Następnie prowadząca zapoznała uczestników z niezbędnym wyposażeniem: stalówką, obsadką, tuszem. Młodzież, korzystając z wzorników wykonywała kolejne litery, w oparciu o podstawy kursywy angielskiej – z czasem ręka stawała się pewniejsza a litery piękniejsze.

 

– LITERATURA ŁĄCZY POKOLENIA

Pod tym hasłem odbyło się 26 września 2024 roku spotkanie pań zrzeszonych w Dyskusyjnym Klubie Książki, działającym w bibliotece z grupą młodzieży ze Szkolnego Klubu Miłośników Książek z zespołu szkół Technicznych im. E. Kwiatkowskiego.  Po wcześniejszej lekturze książki z nurtu „Young Adult” – „Misji Collie”, autorstwa Izabelli Nowaczyk, uczestnicy spotkania dyskutowali oraz odpowiedzieli na pytanie, czy tego typu literatura niesie za sobą uniwersalne wartości, z których czerpać mogą również starsi czytelnicy.

 

– FESTIWAL LITERATURY YOUNG ADULT

 

– 27 września 2024 r. – Spotkanie z Anną Szafrańską – autorką literatury młodzieżowej, obyczajowej i romansów Napisała m.in. takie serie jak: „Pink Tattoo”, „Fairy Tales”, „W blasku zorzy”. Opowiedziała m.in. o tym, jak zaczęła pisać oraz jak przebiegała jej współpraca z Agnieszką Lingas-Łoniewską, z którą napisała m.in. serię „Syndykat”, a która jest jej mentorką i przyjaciółką.

 

– 27 września 2024 r.  – Spotkanie z Joanną Jagiełło – autorką książek dla dzieci i młodzieży. Do jej dorobku należą m.in. „Zielone martensy”, „Tylko gdy pada deszcz”, oraz seria „kawowa”, której pierwsza część – „Kawa z kardamonem” została lekturą w ukraińskich szkołach. Autorka opowiadała m.in. o tym, jak postanowiła skupić się na tym, co kocha i została pełnoetatową pisarką, a także skąd czerpie inspiracje i jak przebiega jej proces pisania.

 

– 27 września 2024 r. odbyło się spotkanie z Izabellą Nowaczyk – autorką książek z nurtu „Young Adult”, m.in. popularnej serii „You” oraz „Dreamstone”. Opowiedziała m.in. o powodach, dla których w swoich książkach porusza tak wiele trudnych tematów jak śmierć bliskiej osoby, wykorzystywanie osoby nieletniej, narkotyki, alkoholizm w rodzinie, zaburzenia odżywiania. Po spotkaniu był również czas na pytania od fanek jej twórczości oraz zdjęcia i autografy.

– 28 września 2024 r. odbyło się spotkanie z Weroniką Ancerowicz – autorką dylogii „Westwood Academy”. Poza książkami „Young Adult” napisała też serię mafijną „Pod przykrywką” a jej najnowsza książka „Królestwo Pik” jest fantastyką. Autorka powiedziała o tym, jak powstają uwielbiani przez jej czytelników bohaterowie, również o pomysłach na przyszłe powieści oraz o pracy w wydawnictwie, które niedawno założyła. Był również czas na liczne pytania od fanek jej twórczości oraz wyczekiwane zdjęcia i autografy.

 

– 28 września 2024 r. – spotkanie z Aleksandrą Negrońską  – Pisarką Roku 2023 (Bestsellery Empiku), autorką serii „Students” oraz „Friends”. Opowiedziała o tym, co ją inspiruje do pisania, jak idzie jej pisanie kolejnej powieści i skąd wziął się pomysł na okładki serii jej książek. Po spotkaniu i odpowiedzeniu na pytania publiczności autorka spędziła kilka godzin indywidualnie rozmawiając ze swoimi czytelniczkami, rozdając autografy i robiąc z nimi pamiątkowe zdjęcia.

 

– 27 września 2024 roku odbyło się rozstrzygnięcie konkursu „Opowiedziane obrazem”, oraz prezentacja pokonkursowej wystawy prac plastycznych. Wręczono również nagrody uczestnikom, którzy zdobyli 1, 2, 3 miejsce oraz wyróżnienie.

 

Kiermasz książek (Hurtownia Książek PLATON) odbywał się w trakcie trwania wszystkich spotkań autorskich Festiwalu Literatury Young Adult – 27 i 28 września 2024 roku. Młodzież chętnie kupowała książki autorstwa zaproszonych pisarek, na których mogli później zdobyć autografy, jak również książki innych popularnych autorów.

 

KONKURS PLASTYCZNY PT. „OPOWIEDZIANE OBRAZEM”

20 maja został ogłoszony konkurs plastyczny, polegający na zilustrowaniu ulubionej sceny z wybranej książki lub zaprojektowanie jej nowej okładki. Prace można było wykonać w dowolnej technice. Konkurs trwał od 21 maja do 10 września.

 

– POKONKURSOWA WYSTAWA PRAC PLASTYCZNYCH PT. „OPOWIEDZIANE OBRAZEM”

Wystawa pokonkursowych prac plastycznych była prezentowana była od 27 września do 19 października 2024 r.

 

– WYSTAWA KSIĄŻEK PT. „MRUKBOOKI POLECA”

Od 6 września do 8 listopada 2024 roku dostępna była wystawa pt. „Mrukbooki poleca”, na której pojawiły się książki, opatrzone specjalnymi naklejkami, informującymi czytelników o poleceniu przez Emilię Jachimczyk – booktuberkę i bookstagramerkę znaną pod pseudonimem Mrukbooki, autorkę powieści „Nigdy przenigdy…” oraz „Kiss Cam”, którą gościliśmy w naszej Bibliotece 23 maja.

 

– BADANIA ANKIETOWE

Od maja do listopada 2024 r. były przeprowadzanie badania ankietowe w szkołach podstawowych oraz ponadpodstawowych z naszej gminy, aby poznać literackie fascynacje młodzieży oraz dowiedzieć się, w jakich wydarzeniach kulturalnych chętnie by uczestniczyli. Ankiety były dostępne również w wypożyczalni dla dorosłych naszej Biblioteki.

 

W ramach realizowanego projektu odbyło się 16 wydarzeń, w których uczestniczyło 1231 osób.