GRODZISKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA

MISTRZ KRYMINAŁU ODWIEDZIŁ GRODZISK WIELKOPOLSKI

    W czwartek, 27 października z czytelnikami Grodziskiej Biblioteki Publicznej spotkał się Marek Krajewski, autor słynnych kryminałów.  Spotkanie z mistrzem polskiej powieści kryminalnej, było nie lada gratką dla miłośników tego rodzaju prozy. Na spotkaniu pojawiła się też spora grupa uczniów grodziskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego.  

   

    Spotkanie zbiegło się z promocją najnowszej, a zarazem ostatniej już części cyklu powieści o przygodach Eberharda Mocka – „Błaganie o śmierć” oraz premierą filmowej adaptacji jego powieści „Erynie”, której bohaterem jest Edward Popielski – komisarz lwowskiej policji.

 

   Autor przedstawił swoją literacką biografię. „Nie miałem czasu na pisanie, a chciałem zostać zawodowym pisarzem” – powiedział. W pewnym momencie życia porzuciłem pracę na Uniwersytecie, o czym trochę zdecydował przypadek. Kiedy wyjechałem z Wrocławia w trakcie powodzi w 1997 r.  nie zabrałem materiałów do pisania doktoratu i dzięki temu znalazłem w końcu czas na napisanie powieści, którą od lat „miałem już w głowie”.

  

    Odpowiadając na pytania prowadzącego spotkanie dyrektora Biblioteki Marka Adamskiego oraz uczestników spotkania, autor w sympatyczny, humorystyczny sposób opowiedział jak wygląda jego warsztat pracy. Zdradził też tajniki procesu tworzenia swych powieści oraz opowiedział o swoim życiu i upodobaniach. „Pracuję dokładnie 9 godzin i 12 minut dziennie – a bierze się to z tzw. złotej proporcji, która funkcjonuje w matematyce i architekturze”.

    Zapytany, czy utożsamia się z bohaterami swoich powieści odpowiedział: „Z Eberhardem Mockiem łączy mnie tylko miłość do świata antycznego oraz pedanteria. Co nas różni? Ja nie piję, nie palę papierosów i, co widać, różnię się od Mocka gęstością i grubością włosów.”

 

Po blisko dwugodzinnym spotkaniu,  uczestnicy mieli okazję na zrobienie pamiątkowej fotografii, otrzymanie autografu autora oraz indywidualną rozmowę.

 

Spotkanie odbyło się w ramach realizowanego przez Bibliotekę projektu pt. „Literackie Klimaty Lwowa” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, odbywającego się Pod Patronatem Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego.