GRODZISKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA

MAREK HŁASKO – PATRON ROKU 2024

„Świat dzieli się na dwie połowy, w jednej z nich jest nie do życia,  w drugiej nie do wytrzymania”. (Marek Hłasko „Piękni dwudziestoletni””

 

      W 2024 roku przypada 90 rocznica urodzin Marka Hłaski – wybitnego prozaika i autora scenariuszy filmowych. Do jego dorobku literackiego należą takie dzieła jak, „Baza Sokołowska”, zbiór opowiadań „Pierwszy krok w chmurach”, „Drugie zabicie psa” czy „Piękni dwudziestoletni”.

 

      Uchwałą z dnia 28 lipca 2023 r. Sejm Rzeczypospolitej ustanowił rok 2024 Rokiem Marka Hłaski. Jak podkreślono w uchwale „Marek Hłasko był pisarzem, który potrafił nasycić banalne motywy i tematy zaczerpnięte z potocznego życia głęboką treścią egzystencjalną. Dzięki temu Jego twórczość ma wymowę uniwersalną. Swą bezkompromisowością, także wobec komunistycznej rzeczywistości, przyciągał do siebie pokolenia młodych ludzi z różnych zakątków świata. Jego książki były tłumaczone na niemal wszystkie języki europejskie oraz na japoński, koreański i hebrajski”

 

    Jego książki, choć ich drukowanie w Polsce było zakazane przez 20 lat, stały się symbolem buntu i lekturą obowiązkową młodzieży lat 50. i 60. On sam był twardym outsiderem, który pragnął miłości – zupełnie jak bohaterowie jego powieści.

 

     Zachęcamy do zapoznania się z życiem i twórczością tego wybitnego pisarza. Zapraszamy do Biblioteki. W naszych zbiorach znajdziecie wiele książek jego autorstwa  oraz informacji biograficznych z jego życia. Serdecznie zachęcamy do korzystania z katalogu on-line Biblioteki, gdzie można przeglądać i rezerwować wybrane książki. https://www.grodzisk-wlkp-pimgbp.sowa.pl/