GRODZISKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA

LITERACKIE KLIMATY LWOWA – TROCHĘ WSPOMNIEŃ

   W okresie od 1 stycznia Grodziska Biblioteka Publiczna realizowała projekt w ramach programu “Partnerstwo dla książki” pt. “LITERACKIE KLIMATY LWOWA” dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w wysokości 15.000 zł, który odbywał się Pod Patronatem Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego.

Było to cykl spotkań i wydarzeń mających na celu promocję twórczości polskich autorów związanych ze Lwowem.  Chcieliśmy zwrócić państwa uwagę na to, jak ważnym ośrodkiem literackim był Lwów – miasto, w którym żyli i tworzyli najwięksi polscy poeci, dramaturdzy, pisarze i jak wielką rolę odegrała ich twórczość dla literatury polskiej.

 

Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo w naszych wydarzeniach.

 

 

TROCHĘ WSPOMNIEŃ


 

2.04.2022

 

POPOŁUDNIE Z KOZIOŁKIEM MATOŁKIEM I MAŁPKĄ FIKI MIKI

Piosenki, zabawy z publicznością, anegdoty z podróży, wesołe dialogi i wartka akcja spektaklu pt. „Koziołek Matołek i Małpka Fiki Miki” w wykonaniu Teatru Pana O. przeprowadziły widownię  przez najdalsze zakamarki świata wymyślonego przez Kornela Makuszyńskiego.


 

21.04.2022

 

LITERACKI SPACER PO LWOWIE

O książkach, które warto przeczytać i polecać innym, mówiła na spotkaniu w Grodziskiej Bibliotece Publicznej Paulina Surniak – filolożka angielska pracująca w Wydawnictwie Poznańskim jako Rights Manager ale także blogerka literacka  i podróżniczka.


 

10.05.2022

 

SPOTKANIE ZE SŁAWOMIREM KOPREM

We wtorek, 10 maja w czytelni Grodziskiej Biblioteki Publicznej miało miejsce spotkanie autorskie ze Sławomirem Koprem – pisarzem, autorem książek historycznych, publicystą, scenarzystą, radiowym, teatralnym i telewizyjnym ekspertem historycznym.


 

8.09.2022

 

SPOTKANIE Z AGNIESZKĄ WOLNY – HAMKAŁO

 

W czwartek, 8 września odbyło się kolejne wydarzenie realizowanego przez nas projektu pt. „Literackie klimaty Lwowa”.

Naszym gościem była Agnieszka Wolny – Hamkało, – polska pisarka, poetka, krytyczka literacka i publicystka. Współpracowała m.in. z „Gazetą Wyborczą”, „Przekrojem”, „Przeglądem”, „Bluszczem” i portalem Polskiego Radia.

Tym razem słuchacze mieli okazję poznać bliżej oraz przeanalizować twórczość Zbigniewa Herberta, poety, pisarza i eseisty, zaliczanego do najwybitniejszych pisarzy polskich i europejskich XX stulecia.  


 

27 październik 2022

 

SPOTKANIE Z MARKIEM KRAJEWSKIM

W czwartek, 27 października z czytelnikami Grodziskiej Biblioteki Publicznej spotkał się Marek Krajewski, autor słynnych kryminałów.  Spotkanie z mistrzem polskiej powieści kryminalnej, było nie lada gratką dla miłośników tego rodzaju prozy.


 

16 listopad 2022

 

MARIA KONOPNICKA W CYFROWYCH KATALOGACH BIBLIOTECZNYCH

W ramach projektu przeprowadzono cykl zajęć pt. „Maria Konopnicka w cyfrowych katalogach bibliotecznych”, podczas których uczniowie grodziskich mogli zapoznać się z różnymi formami wyszukiwania informacji o Marii Konopnickiej oraz rozwiązać quiz o życiu autorki.


 

22 listopada 2022

 

SPOTKANIE Z AGNIESZKĄ GAJEWSKĄ

O twórczości i literackich zmaganiach Stanisława Lema opowiadała w piątek, 22 listopada, w trakcie spotkania w Grodziskiej Bibliotece Publicznej Agnieszka Gajewska, literaturoznawczyni i badaczka twórczości tego wielkiego pisarza. Dzięki nowym materiałom źródłowym, do których dotarła w archiwach peerelowski bezpieki, archiwach lwowskich i prywatnych,  powstała kompleksowa i bezkompromisowa biografia  pt. „Stanisław Lem. Wypędzony z wysokiego zamku”. W trakcie spotkania przybliżyła uczestnikom  postać Stanisława  Lema – wielkiego pisarza, ale przede wszystkim człowieka doświadczonego przez historię, ze wszystkimi jego problemami, obawami, wątpliwościami i słabościami.


 

28 listopad 2022

 

KRASNOLUDKI SĄ NA ŚWIECIE… ! – KONKURS PLASTYCZNY

W ramach przeprowadzony został konkurs plastyczny dla dzieci  pt. „Krasnoludki są na świecie…!” Konkurs został zorganizowany z okazji obchodów roku Marii Konopnickiej i polegał na wykonaniu ilustracji do baśni „O krasnoludkach i o sierotce Marysi”. Razem otrzymaliśmy blisko 50 prac konkursowych zgodnych z regulaminem.


 

28 listopad – 15 grudzień 2022

 

WYSTAWA POKONKURSOWA PT. KRASNOLUDKI SĄ NA ŚWIECIE… !

W Galerii Biblioteki prezentowana była wystawa pokonkursowa prac plastycznych, które wpłynęły na konkurs pt. KRASNOLUDKI SĄ NA ŚWIECIE… !


 

14 grudnia 2022

 

LWOWSKA KOŁYSANKA – SPOTKANIE Z MONIKĄ KOWALSKĄ

    W środę, 14 grudnia odbyło się spotkanie z Moniką Kowalską  – autorką bestsellerowej sagi „Dwa miasta” (Lwowska kołysanka, Wrocławskie tęsknoty, Pozdrowienia z Wrocławia) – przejmującej historii lwowskiej rodziny Szubów oraz wielu powieści obyczajowych i setek opowiadań w pismach kobiecych, kryminalnych i retro.


 

20 – 31 grudnia 2022

 

LWÓW – WYSTAWA

Od 20 do 31 grudnia w Galerii Biblioteki prezentowana jest wystawa starych pocztówek oraz fotografii wykonanych przez mieszkańców podczas swych wizyt we Lwowie