GRODZISKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA

LITERACKIE KLIMATY LWOWA

 

W okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 r. Grodziska Biblioteka Publiczna realizuje projekt w ramach programu “Partnerstwo dla książki” pt. “LITERACKIE KLIMATY LWOWA

 

Projekt dofinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w wysokości 15.000 zł. Odbywał się Pod Patronatem Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego.

Cykl spotkań i wydarzeń mających na celu promocję twórczości polskich autorów związanych ze Lwowem, biblioteki jako miejsca ciekawych wydarzeń. Pokazanie uczestnikom jak ważnym ośrodkiem literackim był Lwów – miasto, w którym żyli i tworzyli najwięksi polscy poeci, dramaturdzy, pisarze i jak wielką rolę odegrała ich twórczość dla literatury polskiej.

 


 

19 grudnia 2022

 

KOLEJNA LEKCJA BIBLIOTECZNA

W poniedziałek, 19 grudnia bibliotekę odwiedzili uczniowie klasy III c z Liceum Ogólnokształcącego  pod opieką Pani Wioletty Falkowskiej. Tematem zajęć była „Maria Konopnicka w cyfrowych katalogach bibliotecznych”.

 


 

14 grudnia 2022

 

LWOWSKA KOŁYSANKA – SPOTKANIE Z MONIKĄ KOWALSKĄ

    W środę, 14 grudnia odbyło się spotkanie z Moniką Kowalską  – autorką bestsellerowej sagi „Dwa miasta” (Lwowska kołysanka, Wrocławskie tęsknoty, Pozdrowienia z Wrocławia) – przejmującej historii lwowskiej rodziny Szubów oraz wielu powieści obyczajowych i setek opowiadań w pismach kobiecych, kryminalnych i retro.

    Rodzinna saga „Dwa miasta” powstała na podstawie relacji rodzinnych autorki. „O Lwowie opowiadała mi babcia i jej dwie siostry. Z ich opowiadań znałam  topografię miasta, dzielnicę Nowe Zniesienie, oraz przedwojenne nazwy ulic. Wiedziałam gdzie był kościół, gdzie sztreka, gdzie sklep Barabasza…to wszystko przeniosłam na karty pierwszej powieści cyklu pt. „Lwowska Kołysanka” – mówiła autorka.

„Obawy czy powieść jest wierna rzeczywistości rozwiała moja podróż do Lwowa. Poczułam się jakbym wróciła do domu, a wszystko jest tak jak w rodzinnych opowieściach… nie potrzebowałam mapy by trafić do rodzinnego domu dziadków”.

Autorka pokazała też uczestnikom spotkania oryginalne dokumenty, fotografie rodzinne, oraz pamiątkowy skrót „Pana Tadeusza” – jedyną książkę, którą udało się zabrać podczas wyjazdu do zrujnowanego Wrocławia.

Autorka zdradziła, że w najbliższym czasie ukaże się czwarta część sagi „Dwa miasta”, tak chętnie czytanej przez czytelników.

Uczestnicy spotkania – bibliotekarze bibliotek Powiatu grodziskiego oraz członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki mogli też nabyć książki z dedykację autorki.

 

 


 

28 listopad 2022

 

KRASNOLUDKI SĄ NA ŚWIECIE… ! – KONKURS PLASTYCZNY

 

W poniedziałek, 28 listopada br. konkurs plastyczny pt. „Krasnoludki są na świecie…!” został rozstrzygnięty! Konkurs został zorganizowany z okazji obchodów roku Marii Konopnickiej i polegał na wykonaniu ilustracji do baśni „O krasnoludkach i o sierotce Marysi”. Razem otrzymaliśmy blisko 50 prac konkursowych zgodnych z regulaminem.

Po długich naradach jury konkursowe wyłoniło następujących zwycięzców:

 

I miejsce: Nina Bobrowicz

II miejsce: Sandra Górna

III miejsce: Natalia Wieczorek

 

Wyróżnienia otrzymali:

Julia Pigla, Jan Walicht oraz Marta Dolata

 

Z przyjemnością oglądaliśmy kreatywne pomysły młodych uczestników przelane na papier. Mamy nadzieję, że dzieci dalej będą rozwijać plastyczną twórczość. Takiej kreatywności możemy im tylko pozazdrościć!

 

Wszystkie prace można obejrzeć w Galerii Biblioteki przy ul. Kolejowej 12

 

 


 

18 – 25 listopada 2022

 

KOLEJNE LEKCJE W BIBLIOTECE

 

      W czytelni biblioteki odbyły się kolejne lekcje biblioteczne pt. „Mara Konopnickia w cyfrowych katalogach bibliotecznych – wyszukiwanie informacji”. W piątek, 18 listopada z zajęciach uczestniczyła  klasa VIII d, a 25 listopada uczniowie klasy VIII b wraz z polonistką Pauliną Szeszuła. Młodzież poznała zasady wyszukiwania informacji w katalogach bibliotecznych oraz dostępnych bibliotekach cyfrowych.  Zajęcia zakończył quiz o życiu Marii Konopnickiej, na którym uczniowie dobrze się bawili a jednocześnie zdobywali wiedzę o tej polskiej pisarce.

 

 


 

22 listopada 2022

 

SPOTKANIE Z AGNIESZKĄ GAJEWSKĄ

 

   O twórczości i literackich zmaganiach Stanisława Lema opowiadała w piątek, 22 listopada, w trakcie spotkania w Grodziskiej Bibliotece Publicznej Agnieszka Gajewska, literaturoznawczyni i badaczka twórczości tego wielkiego pisarza. Dzięki nowym materiałom źródłowym, do których dotarła w archiwach peerelowski bezpieki, archiwach lwowskich i prywatnych,  powstała kompleksowa i bezkompromisowa biografia  pt. „Stanisław Lem. Wypędzony z wysokiego zamku”. W trakcie spotkania przybliżyła uczestnikom  postać Stanisława  Lema – wielkiego pisarza, ale przede wszystkim człowieka doświadczonego przez historię, ze wszystkimi jego problemami, obawami, wątpliwościami i słabościami.

 

 


 

16 listopad 2022

 

MARIA KONOPNICKA W CYFROWYCH KATALOGACH BIBLIOTECZNYCH

 

    W dniu 16 listopada odbyły się kolejne lekcje  biblioteczne pod hasłem „Maria Konopnicka w cyfrowych katalogach bibliotecznych”. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich mogli zapoznać się z różnymi formami wyszukiwania informacji o Marii Konopnickiej.

    Na końcu zajęć został przeprowadzony quiz o życiu tej polskiej autorki. W bibliotece gościły klasy VIII c z polonistką mgr Pauliną Szeszuła i klasa VIII a z panią mgr Agnieszką Borowczak.

 

 


 

27 październik 2022

 

SPOTKANIE Z MARKIEM KRAJEWSKIM

 

W czwartek, 27 października z czytelnikami Grodziskiej Biblioteki Publicznej spotkał się Marek Krajewski, autor słynnych kryminałów.  Spotkanie z mistrzem polskiej powieści kryminalnej, było nie lada gratką dla miłośników tego rodzaju prozy. Na spotkaniu pojawiła się też spora grupa uczniów grodziskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego.  Spotkanie zbiegło się z promocją najnowszej, a zarazem ostatniej już części cyklu powieści o przygodach Eberharda Mocka – „Błaganie o śmierć” oraz premierą filmowej adaptacji jego powieści „Erynie”, której bohaterem jest Edward Popielski – komisarz lwowskiej policji.

Autor przedstawił swoją literacką biografię. „Nie miałem czasu na pisanie, a chciałem zostać zawodowym pisarzem” – powiedział. W pewnym momencie życia porzuciłem pracę na Uniwersytecie, o czym trochę zdecydował przypadek. Kiedy wyjechałem z Wrocławia w trakcie powodzi w 1997 r.  nie zabrałem materiałów do pisania doktoratu i dzięki temu znalazłem w końcu czas na napisanie powieści, którą od lat „miałem już w głowie”. Odpowiadając na pytania prowadzącego spotkanie dyrektora Biblioteki Marka Adamskiego oraz uczestników spotkania, autor w sympatyczny, humorystyczny sposób opowiedział jak wygląda jego warsztat pracy. Zdradził też tajniki procesu tworzenia swych powieści oraz opowiedział o swoim życiu i upodobaniach. „Pracuję dokładnie 9 godzin i 12 minut dziennie – a bierze się to z tzw. złotej proporcji, która funkcjonuje w matematyce i architekturze”.

    Zapytany, czy utożsamia się z bohaterami swoich powieści odpowiedział: „Z Eberhardem Mockiem łączy mnie tylko miłość do świata antycznego oraz pedanteria. Co nas różni? Ja nie piję, nie palę papierosów i, co widać, różnię się od Mocka gęstością i grubością włosów.”

 

Po blisko dwugodzinnym spotkaniu,  uczestnicy mieli okazję na zrobienie pamiątkowej fotografii, otrzymanie autografu autora oraz indywidualną rozmowę.


 

8.09.2022

 

SPOTKANIE Z AGNIESZKĄ WOLNY – HAMKAŁO

 

W czwartek, 8 września odbyło się kolejne wydarzenie realizowanego przez nas projektu pt. „Literackie klimaty Lwowa”.

Naszym gościem była Agnieszka Wolny – Hamkało, – polska pisarka, poetka, krytyczka literacka i publicystka. Współpracowała m.in. z „Gazetą Wyborczą”, „Przekrojem”, „Przeglądem”, „Bluszczem” i portalem Polskiego Radia.

Tym razem słuchacze mieli okazję poznać bliżej oraz przeanalizować twórczość Zbigniewa Herberta, poety, pisarza i eseisty, zaliczanego do najwybitniejszych pisarzy polskich i europejskich XX stulecia.  

 

 

 


 

10.05.2022

 

SPOTKANIE ZE SŁAWOMIREM KOPREM

 

   We wtorek, 10 maja w czytelni Grodziskiej Biblioteki Publicznej miało miejsce spotkanie autorskie ze Sławomirem Koprem – pisarzem, autorem książek historycznych, publicystą, scenarzystą, radiowym, teatralnym i telewizyjnym ekspertem historycznym.

 

    Odpowiadając na pytania prowadzącego spotkanie Marka Adamskiego – dyrektora Biblioteki  wyznał m.in., że jest daleki w swoich opowieściach od tworzenia posągowych postaci. „Pisząc książki wychodzę z założenia, że postaci wielkich bohaterów czy artystów bardzo zyskują dzięki opisywanym przywarom i ludzkim słabościom. A dzięki poznaniu zupełnie nieznanych faktów z ich prywatnego życia  stają się bliższe czytelnikowi. Moje książki to historia z ludzką twarzą, to żywi ludzie, a nie kolumny dat, których i tak nikt nie pamięta”.

 

    Opowiadał o początkach swojej pracy. „Pierwszych siedem czy osiem książek trafiło do szuflady bo nikt nie chciał ich wydać. Później przyszedł sukces… i ogromne nakłady moich książek, co nie zawsze podobało się środowisku historyków….Jest też wiele złośliwych komentarzy i niepochlebnych recenzji w Internecie”. Zdarza się też, że sprawy trafiają do sądu. To dla mnie nie ma znaczenia…najważniejsze, że ludzie chcą czytać i czytają moje książki”.

 

     Powiedział także, że nie ma czegoś takiego jak „wena twórcza”. „Nie ma czegoś takiego jak natchnienie.  Pisanie to ciężka codzienna praca nad wyszukiwaniem ciekawych historii. To godziny spędzone w archiwach i  bibliotekach na studiowaniu starej prasy oraz dobrze zrobiony research”.

 

    Wiele miejsca poświęcił książkom poświęconym Kresom. Opowiadał o swej wizycie na Krymie (Kresy Południowo-Wschodnie wyd. 2015), o poszukiwaniu polskich śladów w Inflantach („Kresy północy. Wyprawa do polskich Inflant” wyd. 2022, napisana wspólnie z Tomaszem Stańczykiem) oraz Lwowie, który uważa za jedno z najpiękniejszych miast Europy.” Powiedział też, że „Zawsze będę wracał i pisał o Lwowie bo to skarbnica niezliczonych inspiracji twórczych”.

 

    Literacki wieczór z autorem ubarwiły liczne ciekawostki opowiadane anegdoty z życia znaczących dla historii kraju postaci historycznych, polityków, elit artystycznych i celebrytów okresu II Rzeczpospolitej oraz czasu PRL-u opisanych w serii książek, m.in. “Życie prywatne elit Drugiej Rzeczypospolitej”- Wyd.  Bellona 2009, “Afery i skandale Drugiej Rzeczypospolitej” – Wyd. Bellona 2011, Blaski i cienie II Rzeczypospolitej” Wyd. Harde 2021 i wielu innych.

 

 

 

 


 

21.04.2022

 

LITERACKI SPACER PO LWOWIE Z PAULINĄ SURNIAK – O KSIĄŻKACH, KTÓRE TRZEBA PRZECZYTAĆ

 

O książkach, które warto przeczytać i polecać innym, mówiła na spotkaniu w Grodziskiej Bibliotece Publicznej Paulina Surniak – filolożka angielska pracująca w Wydawnictwie Poznańskim jako Rights Manager ale także blogerka literacka  i podróżniczka.

 

    W trakcie blisko dwugodzinnego spotkania odbyliśmy „Literacki spacer po Lwowie”, jednym z najpiękniejszych miast Europy, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Prezentacja własnoręcznie wykonanych przez panią Paulinę fotografii ulic, zabytków, restauracji i kawiarni, w których spotykali się m.in. Stanisław Lem, Boy Żeleński, Jan Kasprowicz, Bruno Schulz…. i nadal spotykają się artyści, literaci i ludzie kultury różnych narodowości, wprowadziła uczestników w niepowtarzalną atmosferę tego starego galicyjskiego miasta.

 

    Prezenterka poleciła też uczestnikom spotkania książki współczesnych polskich autorów,  które warto przeczytać, a których akcja osadzona jest we Lwowie.  „Dom z witrażem” Żanny Słoniowskiej,  powieści Marka Krajewskiego, „Lwowska kołysanka” autorstwa Moniki Kowalskiej to powieści obyczajowe, ale warto sięgnąć też po literaturę faktu i książki autorów ukraińskich np. „Internat” Serhija Żadana czy „Planeta Piołun Oksany Zabużko, które cieszą się ogromnym powodzeniem wśród czytelników” – mówiła.

 

     Gorąca polecała też książkę słowackiego reportera Tomáša Forró pt. „Apartament w hotelu Wojna. Reportaż z Donbasu” oraz „Ukraina. Soroczka i kiszone arbuzy”, która ukazała się w przededniu wybuch wojny, a cały dochód ze sprzedaży tej książki autorka Katarzyna Łoza oraz Wydawnictwo Poznańskie przeznaczyło na pomoc dla Ukrainy.

 

    To było kolejne, bardzo interesujące spotkanie, które odbyło się w ramach realizowanego przez Grodziską Bibliotekę Publiczną projektu pt. „Literackie Klimaty Lwowa” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, odbywającego się Pod Patronatem Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego.

 

 


7.04.2022 r.

MARIA KONOPNICKA W CYFROWYCH KATALOGACH BIBLIOTECZNYCH

 

W czwartek, 7 kwietnia odbyła się lekcja biblioteczna pt. „Maria Konopnicka w cyfrowych katalogach bibliotecznych”. Uczestnikami zajęci byli uczniowie z grodziskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego. Młodzież z klasy II b pod kierunkiem pani Violetty Falkowskiej miała możliwość poznania sposobów wyszukiwania informacji w różnych cyfrowych katalogach bibliotecznych, również zagranicznych.

Zajęcia odbyły się w ramach projektu „Literackie Klimaty Lwowa”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, odbywającego się Pod Patronatem Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego. 

 

 

 


 

2.04.2022

 

POPOŁUDNIE Z KOZIOŁKIEM MATOŁKIEM I MAŁPKĄ FIKI MIKI

 

Piosenki, zabawy z publicznością, anegdoty z podróży, wesołe dialogi i wartka akcja spektaklu pt. „Koziołek Matołek i Małpka Fiki Miki” w wykonaniu Teatru Pana O. przeprowadziły widownię  przez najdalsze zakamarki świata wymyślonego przez Kornela Makuszyńskiego. 

   Chiny, Afryka, Paryż, przepłynięcie tratwą Wisły…. jednym słowem, wszystkie księgi o przygodach Koziołka Matołka i niezliczonych awanturach Małpki Fiki Miki podsumowane w jednym pasjonującym spektaklu, który odbył się w sobotę, 2 kwietnia, w ramach realizowanego przez Grodziską Bibliotekę Publiczną projektu pt. Literackie Klimaty Lwowa.

    Spektakl był ukoronowanie wydarzenia zorganizowanego z okazji przypadającego w tym dniu Międzynarodowego Dnia książki dla Dzieci, któremu towarzyszył kiermasz książek wydawnictw Media Rodzina i Zysk i S-ka, Wydawnictwa „Nowa Baśń” oraz Oficyny Wydawniczej G&P, wystawa o twórczości Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza, kącik plastyczny, balonowe zwierzaki oraz malowanie buziek. Była też okazja do zrobienia pamiątkowego zdjęcia z witającym dzieci Koziołkiem Matołkiem.

 


 

4.03.2022

 

Z radością informujemy, że złożony przez Bibliotekę w ramach programu „Partnerstwo dla książki” wniosek na realizację zadania pt. „Literackie klimaty Lwowa” otrzymał bardzo wysoką ocenę i akceptację Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  Na realizację zadania Grodziska Biblioteka Publiczna otrzymała dofinansowanie w wysokości 15.000 zł.