GRODZISKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA

LISTOPADOWE NOWOŚCI

    W listopadzie, w naszej Bibliotece – prawdziwy wysyp nowych książek. Zakupiliśmy 569 woluminów: 219 z literatury pięknej dla dzieci i młodzieży, 140 z literatury popularno-naukowej i 210 z literatury pięknej dla dorosłych. Co warto przeczytać w długie jesienne wieczory? Każdy kto nas odwiedzi lub przejrzy zakładkę „Nowości” w katalogu online, na pewno znajdzie dla siebie coś ciekawego. Wśród nowości wiele pozycji w klimacie zbliżających się Świąt. Na zachętę kilka interesujących propozycji:

 

 

Reportaż, który został podwójnym zwycięzcą Nike 2021. Książka wielowątkowa, traktująca o historii i teraźniejszości regionu. Autor zmierzył się z własną śląskością oraz historią swojej rodziny. Próbuje odpowiedzieć  na pytania: Co to znaczy być Ślązakiem? Jak wyglądało życie na Śląsku po wojnie a jak wygląda teraz? Dlaczego tak wielu mieszkańców cały czas zabiega o autonomię dla Śląska? Książka uświadamia, że nie zawsze i każdemu udaje się asymilować w danym społeczeństwie.

 

 

Trzecia w dorobku dziennikarki książka odsłaniająca sekrety Watykanu. Podróże papieskie zawsze wywołują wiele emocji, często się do nich wraca i szczegółowo analizuje. Autorka poznała tajniki przygotowań do podróży i zdradza czytelnikowi interesujące ciekawostki z owych pielgrzymek po świecie. Opowiada o rzeczach, o których wie tylko ktoś, kto jest bardzo blisko tego hermetycznego państwa za murami.

 

 

Książka dla dzieci. Odpowiada na nurtujące ich pytania dotyczące roślin, np.: czy potrafią się one przemieszczać i porozumiewać, jaka jest różnica między owocami a warzywami? i wiele innych. Napisana prostym językiem z pięknymi ilustracjami, do której maluchy na pewno często będą chciały powrócić. Ciekawy przewodnik dla młodych botaników.

 

 

Kolejna w dorobku pisarza powieść z psem w roli głównej. Tym razem świąteczna opowieść dla starszych i młodszych. Porusza wiele „ludzkich wątków”, tak więc nie jest to historia tylko dla wielbicieli czworonogów, ale dla wszystkich, którzy lubią klasyczne powieści obyczajowe.

 

 

Drugie wydanie książki przybliżającej historie Łemków-Rusinów, jednej z czterech prawnie uznanych mniejszości etnicznych w Polsce. Autor przedstawia kontrowersje wewnątrz społeczności Łemków, gdzie jedni określają siebie jako Ukraińców a inni chcą być postrzegani jako osobna grupa. Ważnym elementem publikacji są relacje rodowitych Łemków na temat Muzeum Kultury Łemkowskiej oraz historii swoich rodzin i miejscowości w której żyją.

 

 

Czwarty i ostatni tom bestsellerowej serii „Wiatr ze Wschodu”. Opowieść o zwykłych ludziach, którym przyszło żyć w niezwykle trudnych czasach wielkiego głodu, poddawanych ciągłym represjom przez stalinowskie władze. Mocną stroną powieści jest tło historyczne, które ściśle współgra z wątkami obyczajowymi. Napisana z dbałością o najdrobniejszy szczegół. Jedna z ciekawszych i przejmujących powieści tego roku, warta przeniesienia na szklany ekran.

 

 

Książka dla dzieci napisana w formie listów, listów wysyłanych przez psa mieszkańcom jednej z ulic. Chciałby mieć właściciela, oferuje każdemu coś w zamian za przyjęcie do rodziny, jednak wszyscy mu odmawiają. Wzruszająca opowieść dla miłośników czworonogów, zachęcająca do adopcji zwierząt. Pokazuje los wielu psiaków mieszkających na ulicy, ucząc jednocześnie empatii.

 

Zapraszamy!