GRODZISKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA

KSIĄŻKA JEST JAK OGRÓD

    W dniach od 1 do 7 czerwca obchodziliśmy XXII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, który w tym roku przebiegał pod hasłem „Książka jest jak ogród”.

 

    Tydzień rozpoczął się tradycyjnym odczytaniem „Lokomotywy” – wiersza Juliana Tuwima,  który dzieciom z Przedszkola Gminnego im. Krasnala Hałabały odczytali: Piotr Hojan – Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego, Marek Adamski – dyrektor Biblioteki oraz Judyta Sternal i Sylwia Owsiana – pracownicy biblioteki.

   

    W Filii na Osiedlu Wojska Polskiego dzieci z Przedszkola Prywatnego „Wiercipięta” wysłuchały opowiadania „Mam przyjaciółkę ogrodniczkę” Ralfa Butschkow’a z serii Mądra Mysz.

   

    We wtorek, 6 czerwca w naszej publiczno – szkolnej filii w Kąkolewie odbył się Piknik Czytelniczy “Czytanie na Zielonym Dywanie”, w którym udział wzięły dzieci z Oddziału Przedszkolnego oraz klasy I, II i III Szkoły Podstawowej im. Andrzeja Grubby. Uczestnicy wysłuchali opowiadania “Muminek i Pieśń Oceanu”. Następnie własnoręcznie przygotowywali łódki i puszczali je na wodzie. Rozwiązywali również testy o znanych bajkach i układali bajkowe memory. Był też czas na posiedzenie na kocykach i zjedzenie łakoci. Dzieci w grupach wykonywały rysunki w kształcie książki, na których miały narysować Ogród Marzeń. Był również do przejścia Zakręcony Tor Smyka. Na koniec pikniku każda grupa otrzymała podziękowanie za udział oraz słodki drobiazg.

   

    W Filii na os. Wojska Polskiego, podczas zajęć pt. „Pod dębem siadamy, książkę dzieciom czytamy” czytaliśmy książkę z cyklu „Przygody Fenka” pt. Wiosna w ogrodzie. Każe dziecko, które uczestniczyło w spotkaniu otrzymało w prezencie sadzonkę, a w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży nasi najmłodsi czytelnicy  wysłuchali bajki pt.: „Najpiękniejszy ogródek borsuka” z wykorzystaniem teatrzyku kamishibai. Po wysłuchaniu opowiadania był też czas na wspólną zabawę podczas której dzieci mogły twórczo przedstawić wymarzony ogródek malując farbami na folii.

 

    W środę, 7 czerwca rodzice wraz z dziećmi spotkali się z nami pod lipą – „W ogródku jak z bajki” gdzie w piknikowym klimacie wysłuchali bajki pt.: „Wiosna w ogrodzie”. Następnie wzięły udział w warsztatach, podczas których stworzyły piękne, żywe ogrody zamknięte w wielkich słoikach. Tworzenie własnych ozdób w słoikach okazało się niezapomnianym doświadczeniem. Końcowym etapem warsztatów było przyozdobienie naczynia, aby nadać mu indywidualny charakter.

 

    W naszej publiczno – szkolnej filii w Ptaszkowie dzieci z Oddziału Przedszkolnego oraz z klas I-III wysłuchały wierszy „Lokomotywa” J. Tuwima, fragmentów ks. pt. Florka – z pamiętnika ryjówki – R. Jędrzejewskiej. „Afryka Kazika” – Ł. Wierzbickiego oraz „Naszą panią napadli kosmici” P. Butchart oraz wykonały prace plastyczne do przeczytanych tekstów i innych swoich ulubionych książek.