GRODZISK W POSTACIACH ZAPISANY…. ANDRZEJEWSCY
Zapraszamy Państwa do obejrzenia wystawy z cyklu „Grodzisk w postaciach zapisany…” Wystawa przedstawia sylwetki Franciszka, Zygmunta, Mariana i Gabrieli Andrzejewskich.
Działalność rodziny Andrzejewskich w Grodzisku Wielkopolskim nie jest powszechnie znana mimo, że miała duże znaczenie dla grodziskiego dziedzictwa kulturowego i przyczyniała się do rozwoju gospodarczego miasta.
Franciszek Andrzejewski był przedsiębiorcą budowlanym. Urodził się 20 stycznia w Kowalewie z skąd z rodzina przeniosła się do Grodziska. Był ojcem czwórki dzieci. W 1896 r. zaprojektował i zbudował dla swojej rodziny eklektyczną kamienicę, zwana Pałacykiem Andrzejewskich. Do dziś budynek ten pozostaje jednym z najładniejszych obiektów miasta. Na północnej ścianie znajduje się mało widoczny, bo przysłonięty drzewem żaglowiec, dzięki któremu dom ten trafił do znanej rubryki “Domy pod okrętami” w czasopiśmie Morze.
Syn Franciszka , Zygmunt wspólnie z Adamem Wlekłym otwarli w 1947 r. w naszym mieście Fabrykę Słomianek. Fabryka ta znajdowała się przy ul. Półwiejskiej w Grodzisku w pomieszczeniach należących do rodziny Andrzejewskich i produkowała słomianki do butelek, w które owijano między innymi butelki Piwa Grodziskiego, które Browary Grodziskie eksportowały do Stanów Zjednoczonych.
Marian Andrzejewski poszedł w ślady ojca i także został budowniczym, aczkolwiek nie pracował w zawodzie ale był urzędnikiem w grodziskim sądzie. W 1941 roku został aresztowany za działalność w ruchu oporu. Skazany na 5 lat obozu. Wywieziony do Mathausen Gusen gdzie zmarł w wieku 33 lat.
Rodzina Andrzejewskich wspomagała działania okolicznych organizacji społecznych i szkół. Szczególne zasługi w tym względzie miała Gabriela Andrzejewska, która niejednokrotnie przekazywała datki lub fanty wspomagając między innymi działalność grodziskiego gimnazjum
Dziś wspomnienia o rodzinie pieczołowicie pielęgnują Państwo Nina i Andrzej (wnuk Franciszka) Nyszczyjowie, którzy udostępnili prezentowane fotografie, i dokumenty.