GRODZISKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA

DZIEŃ Z TOLKIENEM

     25 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Czytania Tolkiena. Z tej okazji w naszej Bibliotece odbył się „Dzień z Tolkienem. Naszymi gośćmi byli Adam „Daron” Dąbrowski oraz Adam „KoniuCraft” Kończak, pasjonaci i znawcy twórczości J.R.R. Tolkiena – brytyjskiego pisarza, profesora filologii klasycznej i specjalisty w dziedzinie literatury staroangielskiej, który stał się klasykiem literatury fantasy.

 

    Odbyły się spotkania, w których uczestniczyli uczniowie z klas 5 i 6 ze Szkoły Podstawowych nr 2 oraz nr 4 w Grodzisku Wielkopolskim.  Uczestnicy wysłuchali opowieści o twórczości J.R.R. Tolkiena, który stworzył niepowtarzalny, skomplikowany i  fascynujący świat Śródziemia inspirowany mitologią klasyczną, celtycką, germańską i skandynawską. Znał ponad 30 języków, także łacinę, grekę, staroislandzki i staroirlandzki. Rozwiązywali też kalambury oraz zagadki Golluma. Niemałą atrakcją był jeden z naszych gości przebrany za Czarownika z Angmaru, a także prezentacja ręcznie malowanych figurek ze świata Śródziemia.

 

    W godzinach popołudniowych odbyła się prelekcja na temat „Hobbita”. Dyskutowano o decyzjach jakie podejmował Bilbo podczas swojej przygody. Młodzi ludzie aktywnie brali udział w spotkaniu odpowiadając na pytania prelegenta oraz zadając mnóstwo własnych. 

 

Zapraszamy serdecznie czytelników do wypożyczania książek Tolkiena z naszego księgozbioru i zagłębienie się w niesamowity świat Śródziemia.