GRODZISKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA

DOFINANSOWANE MKiDN DO PROJEKTU PT. “LITERACKIE KLIMATY LWOWA””

     Z radością informujemy, że złożony przez Bibliotekę w ramach programu „Partnerstwo dla książki” wniosek na realizację zadania pt. „Literackie klimaty Lwowa” otrzymał bardzo wysoką ocenę i akceptację Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  Na realizację zadania Grodziska Biblioteka Publiczna otrzymała dofinansowanie w wysokości 15.000 zł.

 

    Będzie to cykl działań mających na celu promocję twórczości polskich autorów związanych ze Lwowem. Odbędą się spotkania autorskie, wykłady, warsztaty, konkursy, wystawy oraz spektakle teatralne.

W “lwowski klimat” wprowadzi uczestników naszego projektu wykład Pauliny Surniak pt. „Literacki spacer po Lwowie”, dotyczący miejsc i osób związanych z polską literaturą i kulturą.

Naszym gościem będzie także Marek Krajewski, autor cyklu kryminalnych powieści, który zabierze czytelnika w mroczne zaułki przedwojennego Lwowa.  Skandale obyczajowe, zbrodnie z miłości, początki piłki nożnej, sceniczne dramaty i wiele innych ciekawych faktów związanych z tym wielokulturowym miastem z całą pewnością zainteresują uczestników spotkań ze Sławomirem Koprem i Tomaszem Stańczykiem, a także Monika Kowalską, autorką „Lwowskiej Kołysanki” – wielowątkowej sagi rodzinnej.

Spotkania z Agnieszką Gajewską oraz Agnieszką Wolny – Hamkało, przybliżą uczestnikom postaci Stanisława Lema oraz Zbigniewa Herberta.

Przeprowadzone zostaną także konkursy, lekcje i wystawy o życiu i twórczości Marii Konopnickiej, krótko, ale nierozerwalnie związanej ze Lwowem.

Naszych najmłodszych czytelników z pewnością zainteresuje spektakl teatralny pt. „Koziołek Matołek i Małpka Fiki Miki” – o przygodach i psotach bohaterów książek Kornela Makuszyńskiego , którymi pasjonowały się dzieci na całym świecie.

 

Poprzez nasze działania chcemy zwrócić uwagę na to, jak ważnym dla literatury polskiej był Lwów i osoby, których twórczość ma niebagatelne znaczenia dla literatury polskiej.

 

Inicjatorką projektu jest Hanna Pauba – pracownik naszej czytelni, której serdecznie gratulujemy.