GRODZISKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA

ABSURD NIE CZYTAĆ – NOC BIBLIOTEK 2023

     Zapraszamy w piątek, 6 października na tegoroczną edycję Nocy Bibliotek, która w tym roku przebiega pod hasłem „ABSURD NIE CZYTAĆ”. W tę wyjątkową noc Biblioteka Główna czynna będzie wyjątkowo w godz. 15.00 – 22.00

    Startujemy o godz. 17.00 – PodróżoVaniem – spotkaniem z Kasią i Łukaszem, podróżnikami, którzy od czterech lat żyją i podróżują w zbudowanym własnoręcznie vanie, a także autorami książek pt. „Wielki Wóz” oraz „Droga”. Po spotkaniu zapraszamy do zwiedzania vana.

     Od godziny 19.00 zapraszamy do udziału w Escape Roomie stworzonym w magicznym klimacie „Alicji w Krainie Czarów”. Na miejscu przywita Was nie tylko tytułowa Alicja, ale też Szalony Kapelusznik czy Królowa Kier! Waszym zadaniem będzie podążanie wyznaczonym tropem i rozwiązywanie zagadek w bibliotece, która specjalnie na tę okazję zamieni się w Krainę Czarów. Zapraszamy do wspólnej zabawy zespoły rodzinne i rówieśnicze.

Zapisy do 5 października, pod numerem telefonu 61 227 1288 lub osobiście w bibliotece.

 

     O godz. 21.00 zapraszamy do naszego nocnego kina na film familijny 5+  pt. „Pamiętniki Tatusia Muminka”.

 

Absurd nie czytać,,, Absurd nie zwracać wypożyczonych książek. Wszystkim zalegającym proponujemy dyskretny zwrot zaległości do specjalnej skrzyni ustawionej w holu biblioteki bez ponoszenia kary za zwłokę, która zostanie anulowana.

 

    PodróżoVanie –  to Kasia i Łukasz – zgrane małżeństwo, które od czterech lat żyje w drodze, w zbudowanym własnoręcznie vanie. Na początku wspólnej drogi podążali dość znanym w świecie dwudziestokilkulatków schematem: wyjechali za granicę, rozwijali kariery, zamieszkali w dużym i wygodnym domu, a w wolnym czasie podróżowali. Jednak, mimo że posiadali dużo, wciąż czegoś im brakowało, nie czuli się w pełni szczęśliwi. W głębi serca przeczuwali, że życie ma im do zaoferowania więcej niż pogoń za pieniędzmi czy rozwój kariery. We wrześniu 2017 roku po raz pierwszy spotkali się z terminem „van life”, a im głębiej wchodzili w temat, tym mocniej czuli, że muszą przekonać się na własnej skórze, jak to jest żyć w drodze.

Jak poczuli, tak zrobili i miesiąc później powstało PodróżoVanie. Wraz z podjęciem decyzji zaczął się okres intensywnej przebudowy – najpierw własnego życia za granicą, a po powrocie do Polski – zakupionego samochodu w dom. Dużego dostawczaka, Volkswagena LT35, własnymi siłami w kilka miesięcy zamienili w dom na kółkach. W maju 2018 roku zamieszkali w nim na stałe i rozpoczęli nowy rozdział, żyjąc w drodze i celebrując wolność.
            Od tego momentu odwiedzili 36 państw, objeżdżając wzdłuż i wszerz Europę oraz kawałek Azji. Po drodze przekroczyli granicę koła podbiegunowego, pomachali Afryce z krańców Gibraltaru, o mały włos nie stracili życia w Alpach, jeden z pierwszych lockdownów spędzili nad jeziorem w Portugalii, a ostatni w Turcji. O tych i wielu innych przygodach opowiadają w krótkich vlogach publikowanych na YouTube oraz w niedawno wydanych książkach, napisanych w podróży przez Kasię: „Wielki Wóz” oraz „Droga”.

     Na ich kanale można znaleźć różnego rodzaju porady dotyczące życia w vanie, podróży samochodowych oraz kamperowych. Łączna liczba wyświetleń dotychczasowych filmów wynosi ponad 23 miliony, a liczba stałych subskrybentów – ponad 125 tys.