GRODZISKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA

    W sobotę 9 września odbędzie się 12 edycja Narodowego Czytania. Tegoroczną lekturą będzie powieść Elizy Orzeszkowej pt. “Nad Niemnem”.

Dołączycie Państwo do Narodowego Czytania. Zapraszamy do przeczytania lub przypomnienia sobie tej liczącej ponad 100 lat powieści, w której autorka poprzez ukazanie losów Bohatyrowiczów i Korczyńskich nawiązywała do powstania styczniowego, którego 160 rocznicę obchodzimy w tym roku.

 

Wśród osób, które w dniach 8 i 9 września odwiedzą grodziską bibliotekę i  wypożyczą  „Nad Niemnem” rozlosujemy nagrodę książkową.

 

      Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, który postanowił zainicjować ogólnopolską akcję czytaniem „Pana Tadeusza”. Projekt ma na celu popularyzację czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia kulturowej i narodowej wspólnoty poprzez publiczną lekturę klasyki polskiej literatury.

W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później przeczytano ”Trylogię” Henryka Sienkiewicza. W 2015 roku odbyło się narodowe czytanie „Lalki” Bolesława Prusa, w 2016 roku czytano „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, a w 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

   W 2018 roku – w związku z jubileuszem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury „Przedwiośnia”  Stefana Żeromskiego,

   W latach 2019 -2022 lektura Narodowego Czytania były: „Nowele polskie” autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego, Balladyna”  Juliusza Słowackiego, Moralność pani Dulskiej”  Gabrieli Zapolskiej, a w 2022 roku – w Roku Romantyzmu Polskiego – w całej Polsce i na świecie odbyło się Narodowe Czytanie Ballad i romansów Adama Mickiewicza.