GRODZISKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA

SPOTKANIA Z ŁUKASZEM WIERZBICKIM

    W środę, 22 marca z uczniowie drugich i trzecich klas grodziskich szkół podstawowych spotkali się z Łukaszem Wierzbickim – autorem książek dla dzieci, młodzieży i podróżnikiem, który zabrał dzieci w fascynującą, ubarwioną fotografiami podróż do Afryki i przez Ocean Atlantycki.

     Autor opowiadał o przygodach Kazimierza Nowaka, mało znanej postaci poznańskiego podróżnika, który jest bohaterem jego książki pt. „Afryka Kazika”. W latach 1931-1936 samotnie przemierzył Afrykę z północy na południe i z południa na północ. Podróżował rowerem, pieszo, konno i na wielbłądzie. Ze swojej wyprawy wysyłał do Polski fotografie i artykuły, które publikowanie były w ówczesnej prasie.

 

     Opowiadał również o Aleksandrze Dobie – podróżniku i kajakarzu, który po 99 dniach rejsu (od 26 października 2010 do  2 lutego 2011 roku) i przepłynięciu 2913 mil morskich, jako pierwszy na Świecie przepłynął kajakiem przez Atlantyk z Afryki do Ameryki Południowej. Od 5 października 2013 do 17 kwietnia 2014 przepłynął Atlantyk po raz drugi, tym razem dłuższą trasą od portu w Lizbonie do Canaveral na Florydzie w Stanach Zjednoczonych. Trasa miała długość 4500 mil morskich.

 

    Uczestnicy spotkań wysłuchali też opowieści o niedźwiedziu Wojtku, bohaterze książki „Dziadek i niedźwiadek”, który podczas II wojny światowej był żołnierzem w polskiej armii generała Andersa. Wojtek odkupiony w 1942 r. przez polskich żołnierzy od irańskiego chłopca został pełnoprawnym wojskowym w stopniu szeregowca, a później kaprala. Służył w 22 Kompani Zaopatrywania Artylerii, z którą przeszedł szlak bojowy z Iranu poprzez Syrię, Palestynę, Egipt aż do Włoch gdzie uczestniczył w bitwie o Monte Cassino pomagając przenosić skrzynie z amunicją artyleryjską. Wizerunek niedźwiedzia Wojtka niosącego pocisk stał się emblematem jednostki.  i dalej – po demobilizacji – do Wielkiej Brytanii.

 

     Podczas spotkania w Szkole Podstawowej nr 2 im. Powstańców Wielkopolskich wręczył uczniom nagrody za udział w organizowanych prze bibliotekę szkolną konkursach.

     Autor gorąco zachęcał aktywności. „Wystarczy wstać i zrobić parę kroków….Kiedy ruszysz przed siebie, na pewno spotka Cię coś ciekawego…’’ mówił. Zacytował też słowa Aleksandra Doby, który mówił: “Nie lękajmy się marzyć, stawiać sobie ambitne cele; a potem… próbujmy je realizować”.

Dzieci zaciekawione barwnymi opowieściami zadawały wiele pytań oraz ustawiały się w długich kolejkach po autografy i książki autora, dzięki którym mogą przenieść się w świat wspaniałej i niezapomnianej przygody.