GRODZISKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA

TOP 10 – CO CZYTALIŚMY W 2022 r.

Jak co roku, Grodziska Biblioteka Publiczna przygotowała ranking dziesięciu najchętniej wypożyczanych i czytanych książek za ubiegły rok.

 

     Pierwszą dziesiątkę literatury dla dorosłych zdominowały polskie pisarki, które od lat nie opuszczają  czołówki listy: Joanna Jax, Krystyna Mirek, Magdalena Witkiewicz, Małgorzata Lis, Hanna Greń i Anna Sakowicz. 

Najczęściej czytaną książką była „Siostra Słońca” autorstwa Lucindy Riley – brytyjskiej pisarki pochodzenia irlandzkiego, której książki wielokrotnie gościły na listach bestsellerów „New York Timesa” i „Sunday Timesa”, a seria „Siedem sióstr” podbiła serca czytelniczek na całym świecie… jak widać także czytelniczek grodziskiej biblioteki. Jej książki zostały przetłumaczone na ponad 30 języków i wydane w 38 krajach w liczbie przeszło 15 milionów egzemplarzy.

 

     Pierwsze miejsce na liście rankingowej najchętniej czytanych książek dla dzieci zajęła pełna humoru historia niezwykłej przyjaźni – przemądrzałego kota Wincentego z nieokrzesanym kundlem Kołtunem autorstwa Nicoli Colton pt. „Wincenty i Kołtun”.

Na liście znalazły się także książki z serii Kicia Kocia autorstwa gdańskiej pisarki Anity Głowińskiej, których bohaterką jest mała, bystra kotka oraz jej przyjaciele. Książeczki o Kici Koci nie tylko bawią, ale także uczą maluchy i dzieci wielu przydatnych czynności czy zachowań, a także Mały wilczek autorstwa Joanny Kowalczyk – Bednarczyk.

Dzieci bardzo chętnie wypożyczały też książki znanych serii książek Baby Shark, My Little Pony czy też Psi patrol z serii Opowieści na dobranoc.

Co ciekawe na dziewiątym miejscu znalazła się jedyna książka z literatury popularni naukowej dla dzieci pt. Jak podróżują wirusy bakterie i inne zarazki (autor: Thom Rooke, Tony Trimmer)

 

Ranking najpoczytniejszych książek dla dorosłych w 2022 roku

 

1. Siostra Słońca, Lucinda Riley

2. Saga wołyńska, Joanna Jax

3. Pierwsza miłość, Krystyna Mirek

4. Córka generała, Magdalena Witkiewicz

5. Wybrać miłość, Małgorzata Lis

6. Trzy siostry, Heather Morris

7. Sekretne dziecko, Kerry Fisher

8. Jak kamień w wodę, Hanna Greń

9. Siła miłości, Anna Sakowicz

10. Na twoją niekorzyść, Gilian McAllister

 

Ranking najpoczytniejszych książek dla dzieci w 2022 roku

 

1. Wincenty i Kołtun, Nicola Colton

2. Idą święta, Anita Głowińska

3. My Little Pony. Sezon na jabłka. Najpiękniej jest w Ponyville

4. Jaki to zawód, Anita Głowińska

5. Baby Shark. Podwodna orkiestra

6. Psi Patrol. Opowieści na dobranoc. O wspaniałym dziadku, Praca zbiorowa

7. Mały wilczek, Joanna Kowalczyk – Bednarczyk

8. Świnka Peppa. Pływanie jest super, Praca zbiorowa

9. Jak podróżują wirusy bakterie i inne zarazki, Thom Rooke, Tony Trimmer

10. Z tatą Oli na biwaku, Thomas Brunstrm, Thorbjrn Christoffersen