GRODZISKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA

LWOWSKA KOŁYSANKA – SPOTKANIE Z MONIKĄ KOWALSKĄ

    W środę, 14 grudnia odbyło się spotkanie z Moniką Kowalską  – autorką bestsellerowej sagi „Dwa miasta” (Lwowska kołysanka, Wrocławskie tęsknoty, Pozdrowienia z Wrocławia) – przejmującej historii lwowskiej rodziny Szubów oraz wielu powieści obyczajowych i setek opowiadań w pismach kobiecych, kryminalnych i retro.

    Rodzinna saga „Dwa miasta” powstała na podstawie relacji rodzinnych autorki. „O Lwowie opowiadała mi babcia i jej dwie siostry. Z ich opowiadań znałam  topografię miasta, dzielnicę Nowe Zniesienie, oraz przedwojenne nazwy ulic. Wiedziałam gdzie był kościół, gdzie sztreka, gdzie sklep Barabasza…to wszystko przeniosłam na karty pierwszej powieści cyklu pt. „Lwowska Kołysanka” – mówiła autorka.

„Obawy czy powieść jest wierna rzeczywistości rozwiała moja podróż do Lwowa. Poczułam się jakbym wróciła do domu, a wszystko jest tak jak w rodzinnych opowieściach… nie potrzebowałam mapy by trafić do rodzinnego domu dziadków”.

Autorka pokazała też uczestnikom spotkania oryginalne dokumenty, fotografie rodzinne, oraz pamiątkowy skrót „Pana Tadeusza” – jedyną książkę, którą udało się zabrać podczas wyjazdu do zrujnowanego Wrocławia.

Autorka zdradziła, że w najbliższym czasie ukaże się czwarta część sagi „Dwa miasta”, tak chętnie czytanej przez czytelników.

Uczestnicy spotkania – bibliotekarze bibliotek Powiatu grodziskiego oraz członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki mogli też nabyć książki z dedykację autorki.

Było to ostatnie już wydarzenie projektu pt. “Literackie klimaty Lwowa”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, odbywającego się Pod Patronatem Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego.