GRODZISKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA

NOWOŚCI CZERWCA

     W bieżącym miesiącu dla placówek naszej Biblioteki zakupiliśmy 127 książek: 43 z literatury dla dzieci i młodzieży, 54 z literatury pięknej dla dorosłych i 30 z literatury popularno – naukowej. Spośród ciekawych i godnych polecenia nowości, wybraliśmy m.in. kilka pozycji dla młodszych czytelników.

 

Justyna Suchecka: Young Power. 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat.

 

Autorka prezentuje 30 historii o młodych, którzy swoją pomysłowością zadziwiają dorosłych i obala mit „dzisiejszej młodzieży”, która jest nieodpowiedzialna, roszczeniowa, agresywna, leniwa i antyspołeczna. Przedstawia młodych kreatywnych, utalentowanych i pracowitych artystów, naukowców, sportowców, społeczników, którzy dążą do wyznaczonych przez siebie celów. Pokazuje niezwykłą rolę rodziców w kształtowaniu młodego człowieka i jego przyszłości. Justyna Suchecka to dziennikarka, która od lat zajmuje się edukacją i tematyką dotyczącą młodzieży. Jej książka udowadnia, że nie trzeba być dorosłym, aby osiągnąć sukces. Niesamowicie budująca i pozytywna lektura o młodych i (nie tylko) dla młodych.

 

Stella Tarakson: Oto Herkules.

 

To pierwsza część z serii: Superbohater z Antyku. Świat mitologii reprezentowany przez znanego herosa, władającego nadzwyczajną siłą, splata się ze współczesnością i 10-letnim Timem, którego ciągle zapracowana mama, rzadko kiedy ma dla niego czas. Przeczytajcie co z tego wyniknie. Zainteresowani mogą sięgnąć po dalsze części tej ciekawej serii, dostępne w naszej książnicy.

 

Christina Steinlein, Mieke Scheier: Woda-źródło życia. Wszystko o najważniejszej substancji na Ziemi.

 

Dzięki tej pozycji, dzieci dowiedzą się o wielu sposobach wykorzystania wody oraz o tym, że każdy z nas jest za nią odpowiedzialny. Z książki płynie najważniejsze przesłanie: wszystko, co żyje na Ziemi jest zależne od wody, jest ona naszym największym skarbem, którego musimy nauczyć się mądrze używać.

 

A co dla nieco starszych czytelników?

 

-Bernardine Evaristo: Dziewczyna, kobieta, inna.

 

Zwyciężczyni Nagrody Bookera w 2019 roku. To 12 historii kobiet, które wyemigrowały do Wielkiej Brytanii. Powieść o szukaniu siebie, o marzeniach, rasizmie i problemach kobiet, które mogą dotyczyć każdej z nas. O kobiecych losach zdeterminowanych przez kolor skóry, płeć, orientację seksualną, zależnych od systemu do którego należą, a który pozbawia je praw.

 

Elizabeth Chadwick: Irlandzka księżniczka.

 

Początek średniowiecza, Irlandia. Autorka wprowadza nas do żywego i barwnego świata królów. Następnie przenosimy się do Anglii, w której Aoife wychodzi za Richarda. 14-letnia Aoife jest ciekawą postacią, na początku wydaje się jakby była pionkiem w męskim świecie, jednak szybko okazuje się, że jest mądrą młodą kobietą i ma swój rozum. Znajdziemy tutaj wiele emocji, pasji, miłości i nienawiści. Elizabeth Chadwick znakomicie ożywia historię, opisując w fascynujący sposób intrygi na królewskich dworach.

 

Zapraszamy po nowe książki.